Rus ayısı eğiticisine saldırdı; 1 ölü 1 yaralı

4

Bişkek Devlet Sirki’nde gösteri yapan misafir Rus sirk ekibine ait bir ayı aniden oyun programını terkederek insanlara saldırmaya çalıştı. Bunun üzerine ayı terbiyecisi Yevgeni Popov hayvanı durdurmaya çalıştı. Ayı aniden Popov’a da saldırınca Rus sirk ekibi idari sorumlusu Dmitri Potapov (25) devreye girdi.

“Senya” lakaplı 350 kiloluluk hayvan Potapov’a da saldırdı ve kafasını, omuzunu ve gövdesini ısırdı. Potapov aldığı yaralar sonucu olay yerinde hayatını keybederken, ayı terbiyecisi Popov da ağır yaralandı. Yardım için Kırgız polisi de devreye girdi. Durdurulamayan beş yaşındaki ayıya Kırgız polisler silah kullanmak zorunda kaldı. Kurşun yağmuruna tutulan ayı olay yerinde öldürüldü.

Karnı tok ayının eğiticisine saldırması tartışılıyor

Şimdi Rus sirk dünyası olayı tartışarak şu soruyu gündeme getiriyor: Neden karnı tok olan ayı kendi tebiyecisine saldırdı? Rus Vesti televizyonuna konuşan Rusya Halk Artisti ve hayvan terbiyecisi Viktor Kudryavtsev’e göre, hayvanı çok yormamak en mantıklısı.

Kudryavtsev, “Belki uzun yolculuk hayvanı yormuştu, çünkü hayvanlar için bu ağır oluyor. Dinlenebilmeleri için zaman alıyor. Bu olayda belki dinlenmeden hayvanı çalışmaya mecbur ettiler. Eğer çalışmak istemiyorsa hayvanı buna zorlamak çok tehlikeli iş.” dedi.

Rusya “Buz Üstünde Sirk” ekibi Başkanı Yana Şevçenko ise hayvanların kinci olduğuna da dikkat çekti. Şevçenko, “Belki daha önce hayvana ceza verilmişti. Şimdi hayvan bu cezayı hatırladı. Bu akla gelecek tek şey. Çünkü hayvanlar çok kinci.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan