Rusya’da bir yılda 12 bin rüşvet davası açıldı

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in yolsuzlukla mücadele programı davalara dönüştü. Bir yıl içinde 12 bin rüşvet davası açılırken, toplam dava sayısı 16 bine yükseldi.

St.Petersburg kentinde basına konuşan Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin, bu yıl yolsuzlukla ilgili 842 yetkilinin soruşturulduğunu anlattı. Bastrıkin, “Bu kişiler arasında 500 yerel meclis üyesi, 19 yargıç, 33 savcı, 86 avukat ve 100’den fazla polis ve uyuşturucu polisi yetkilisi yer alıyor.” dedi.

 

Rus yetkili, “Yolsuzlukla ilgili soruşturmalar bir kampanya haline dönüşmemesi lazım. Çünkü bu soruşturmalarda ölçülü davranmak ve kanıt bazını oluşturmak şart. Toplumun bunu bir kampanya şeklinde algılamaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Kayıp çocuklarla ilgili merkez oluşturulmalı

Bastrıkin, ülkede tıpkı ABD’de olduğu gibi çocuk kayıblarıyla ilgili ulusal merkezin kurulması gerektiğini de önerdi. Bastrıkin, “Bu tür merkez çocukların kayıplarında hızlı çalışmalar yapabilir. Merkezin oluşturulmasına ilişkin öneri Başbakanlığa gönderildi. Ayrıca çocuklara yönelik suç işleyenlerin cezası da artırılmalı.” dedi.

Bastrıkin, bu yılın dokuz ayında terör olaylarının geçen yıla göre yüzde 57 oranda arttığını da belirtti. Bastrıkin, son olarak konuşmasında başlıca amaçlarının yolsuzluk, çocuklara yönelik suçlar, terör ve ırkçı kökene dayalı suçlara karşı mücadele olduğunu kaydetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan