Rusya’da domuz gribi nedeni ile bir çok okul karantinaya alındı

0

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko Rusya'da domuz gribi vakalarının resmi sayısı bin 40'a ulaştığını söyledi.

Basına açıklamalarda bulunan Onişenko tespit edilen bin 40 vakanın 580'inin yurt dışından gelen vatandaşlarda görüldüğünü, diğerlerinin içerde başlayan salgından kaynaklandığını söyledi. Bunun virüsün Rusya'da yayılmaya başladığı anlamına geldiğini belirten Onişenko, vakaların yarıdan fazlasının 7-14 yaş arasında çocuklarda görüldüğüne de dikkat çekti.

 

Rusya'da domuz gribi yüzünde ölümlerin gerçekleşmediğini ifade eden Onişenko, dünya genelinde 409 bin 134 vakanın tespit edildiğini ve 4 bin 700 kişinin öldüğünü kaydetti. Onişenko bazı ülkede ölüm ve hasta kayıtlarının durdurulması nedeniyle tam sayıların belli olmadığına da dikkat çekti.

 

Öte yandan hafta başından itibaren Rusya genelinde bir çok okul grip virüsünün yayılması nedeniyle kapatıldı. Böylelikle Çelyabinsk bölgesinde 13 okul, Habarovsk bölgesinde 23 okul, Saratov bölgesinde 21 sınıf ve Murmansk bölgesinde 24 okul karantina nedeniyle kapandı. Çita kentinde ise tüm okullar iki hafta süre ile eğitime ara verdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan