Rusya’da ikinci el otomobilciler sokağa çıktı

6

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesindeki Vladivostok kentinde yaklaşık 500 kişi arabalarla ilgili yapılan yeni vergi, nakliye vergisi ve yakıtlara yönelik zamları protesto etmek için sokağa çıktı.

Protesto gösterisi Rusya Otomobil Sahipleri Federasyonu’nun ülke genelinde planladığı protesto gösterileri çerçevesinde düzenlendi. Vladivostok’un trengarı meydanına çıkan Rus otomobil sahipleri, hükümetin yaptığı yeni zamları sert bir dille eleştirdi. İki saat süren mitingde, göstericiler Rusya Devlet Başkanlığı ve Başbakanlığa mektup yazarak vatandaşlardan imza da toplamaya başladı.

 

Rusya Otomobil Sahipleri Federasyonu adı altında yazılan mektupta, göstericiler yeni otomobil ve nakliye vergisi ve benzine yapılan yeni zamların ve arabalarla ilgili yeni teknik düzenlemenin iptal edilmesini talep etti. Göstericiler konuyla ilgili Rusya Anayasa Mahkemesi’ne dava açacağını da belirtti. Göstericiler, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda protesto gösterisine devam edecekleri konusunda da yönetimi uyardı.

 

Göstericilerin talebleri arasında yer alan yeni teknik düzenleme ise Eylül 2010 yılında yürürlüğe girecek. Bu düzenlemeye göre arabada VIN isimli ve 17 işaretten oluşan numara olması gerekiyor. Rusya’nın Uzakdoğu topraklarında oturan vatandaşlar ise Japonya’dan getirilen sağ direksiyonlu arabaları kullanmayı tercih ediyor. Fakat Japon üretimli arabalarda ise Rusya’nın istediği VIN numarası bulunmuyor.

Artan benzin fiyatlarından da rahatsızlıklarını dile getiren göstericiler, Rusya çapında onlarca farklı protesto eylemi gerçekleştiriyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan