Kurbanların yakınları ‘tiyatro’da terör operasyonunu’ sorguluyor

35

Moskova’da yedi yıl önce Nord-Ost adlı müzikalın sahnelendiği Dubrovka tiyatrosunda gerçekleşen terör saldırısı ve güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda hayatını kaybeden 130 sivil vatandaş anıldı. 26 Ekim 2002’de gerçekleşen olayda tiyatro binasına giren Çeçen eylemciler tiyatroda bulunan 914 kişiyi rehin alarak eylem gerçekleştirmişlerdi. Güvenlik güçlerinin rehin olayına operasyon düzenlemesinin ardından 40’ı direnişçi, toplam 170 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Her yıl 26 Ekim’de Dubrovka tiyatrosu önünde toplanan kurban yakınları, göz yaşları ile kayıplarına yas tutuyor. Bu yıl yedincisi gerçekleştirilen anma törenlerine sıradan vatandaşlar da destek verdi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından oluşturulan anıta karanfiller bırakıldı.

 

Olayda hayatını kaybeden yakınların oluşturduğu Nord-Ost adlı sivil toplum örgütü eş başkanı Tatyana Karpova yaptığı açıklamada, teröristleri etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonu sert bir dille eleştirdi. Karpova, “Yedi yıldır bizim için ortak kardeş mezarlığına dönüşen bu tiyatronun önüne geliyoruz. Bazıları bu operasyonun mükemmel bir şekilde gerçekleştirildiğini savunuyor. Bu nasıl bir mükemmel operasyon ki, 130 sivil ateş ortasında kalarak hayatını kaybetti. Bu kayıplar yaşanmadan bu operasyon yapılamaz mıydı?” eleştirisi getirdi.

Daha sonra vatandaşlar ölenlerin anısına mum yakarak göklere 130 balon uçurdu. Anma törende küçük bir matem konseri de sunuldu. 23 Ekim 2002 yılında Movsar Barayev’in liderliğindeki Çeçen direnişçiler Dubrovka tiyatrosunu basarak 914 kişiyi rehin almıştı. Dönemin Devlet Başkanı Vladimir Putin, teröristlerle masaya oturmayacaklarını ifade ederek, özel bir operasyon yapılması talimatı vermişti. Operasyon sırasında tiyatro binasının içine zehirli gaz verildi. Gaz zehirlenmesi sonucunda 40’ı terörist (130 sivil vatandaş) 170 kişi hayatını kaybetmişti.

Olay dünya gündeminde geniş yankı bulurken, günümüzde de sık sık tarışılıyor. Rus basınına göre, tiyatro binasına sızdırılan özel gazın terkibinde neler olduğu halen bir sır. Olayın ardından ölen vatandaşların yakınları tazminat alabimek için mahmekeye de başvurmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan