Ünlü ressam Da Vinci Azeri çıktı

774

Dünyaca İtalyan ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin (1452-1519) anne tarafından Azeri olduğu iddia edildi. İddiayı ortaya atan ise Da Vinci’nin hayatıyla araştırmalar yapmakla tanınan Lois Buff Parry.

Azeri basınına göre, Azerbaycan ve Türkiye’nin Kanada büyükelçiliklerinin ülkenin Ulusal Kütüphanesi’nde ortaklaşa düzenledikleri seminerde konuşma yapan araştırmacı yazar Parry, Da Vinci’nin hayatını anlattı. Parry, ünlü İtalyan ressamın annesinin Azeri kökenli bir Müslüman olduğunu, daha sonra köle olarak İtalya’ya getirildiğini iddia etti.

 

İtalya’da ise Da Vinci’nin annesine Katerina ismi de verildi. Vinci’nin babasının Piero Fruosina olduğu, anne-babasının evli olmadığı da belirtildi. Ayrıca, araştırmacı Parry İtalyan ressamın annesinin köle olarak satılmasını öngören belgenin tarihçilerce arandığını da sözlerine ekledi. Çünkü belgede Da Vinci’nin annesinin kökeni de belirtilmiş.

 

Seminerde Parry, İtalyan ressamın İstanbul’a köprü yapmak için Osmanlı Padişahı 2. Beyazıd’a mektup yazdığını da anlattı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan