Ünlü İngiliz politikacı 45 yıllık Sovyet ajanı çıktı

19

İngiliz siyasetinin ünlü ismi Jack Jones’in uzun yıllar eski Sovyet gizli servisi KGB’ye ajanlık yaptığı ortaya çıktı. İngiliz The Daily Mail gazetesinin haberine göre, Jones tam 45 yıl KGB’ye hizmet etmiş.

İngiliz ve dünya sendika hareketinin unutulmaz liderlerinden biri sayılan Jones’in SSCB’yi çok sevdiği için Moskova’ya gizli istihbarat bilgileriyle yardım ettiği iddia edildi. Gazete, “Jones, Sovyet Rusyası’na yardım etmeyi kendisine “kutsal bir görev” olarak görüyordu. Ve dolayısıyla KGB’ye uzun yıllar hizmet etti.” yorumunda bulundu.

Jones’in dönemin İngiliz çalışma bakanları Harold Vilson ve Jim Kalehan’la arkadaşlık yaptığı da iddia edildi. Jones nükleer silah, bazı askeri sır ve bilgileri KGB’ye aktardığı da iddialar arasında. 1930 ve 1940’lı yıllarda İngiliz Komünist Partisi üyesi de olan Sovyet ajanı, KGB yetkilileriyle 1938 yılında İspanya’daki İç Savaş sırasında tanışmıştı. O zaman 25 yaşlarında genç olan Jones, KGB’nin işbirliği teklifine yeşil ışık yakmıştı.

1970 yıllarda İngiliz istihbaratı Mİ5 Jones’in telefonlarını dinlemeye başlayarak izine düşmeye çalıştı. Ama bu çalışmalardan hiçbir sonuç alınamadı. Jones 2009 yılında 96 yaşında hayatını kaybetti. Öldüğü sıralarda İngiliz basını Sovyet ajanı hakkında, “sert ve dürüst bir insandı” diye yorumda bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan