Çerkizovski pazarı ikinci kez yandı

4

Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov tarafından işletilen ve yasal olmadığı gerekçesi ile kapatılan Çerkizovski pazarı şimdi de yangınlarla gündemde. Kaçak malların toplandığı alanda 17 Ekim’de çıkan yangının ardından, dün gece tek katlı depoların bulunduğu alanda ikinci kez yangın çıktı. Yangının çıkış nedeni ile ilgili iddialar ise hayli farklı. Kundaklama iddialarının yanı sıra, kaçak malların yangın süsü verilerek, el altından piyasaya verildiği iddiaları da var.

Yangın pazarın tek katlı deposunda dün gece geç saatlerde meydana geldi. Olay yerine gelen Rus itfaiye ekipleri yangını iki saat içinde söndürebildi. Moskova İtfaiye Müdürü Yevgeni Çernışev, yangın nedenini araştırdıklarını belirtti. Çernışev, “Yangının nedeniyle ilgili çeşitli iddialar var, kundaklama da olabilir. Ama tabii ki son kararı ilgili uzmanlar verecek.” dedi.

Rus Ria Novosti ajansına konuşan Moskova Belediyesi yetkilisine göre ise, yangının nedeni daha önce çıkan ilk yangının iyi söndürülmemesi. Yetkili, “Daha önce çıkan ilk yangın iyi söndürülmemiş. Dolayısıyla depoda bulunan ve Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu’nun el koyduğu mallara su fışkırtılsa da bu yeterli olmuyor. Çünkü bazı ürünlerde yangının etkisi kalıyor. Eğer mallar yine orda kalırsa tekrar yangın çıkabilir.” diye uyardı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Moskova Şubesi Sözcüsü Yevgeni Bobılev ise yangının bin metrekare alanda meydana geldiğini ve tüm bölgenin kül olduğunu anlattı. Olayda yaralı ve can kaybının olmadığı da kaydedildi. Önceki haftalarda da Çerkizovski pazarında esrarengiz şekilde yangın olayı çıkmış ve iki katlı depoda çıkan yangında yaklaşık 700 metrekareye yakın alan yanmıştı.

Pazarın yankıları bitmek bilmiyor

Haziran ayında kapaılan Çerkizovski pazarıyla ilgili yankılar halen sürüyor. Eylül ayında Rus Ren TV televizyonunun “Veçer Keosanyanom” (Keosanyan’la Akşam) programının konuğu olan bazı Çerkizovski esnafı, pazardaki depolardan kendilerine ait malları alamadıklarından yakınmıştı.

Antalya’da 1,4 milyar dolarlık yatırımıyla gündeme gelen işadamı İsmailov’a ait pazar Haziran ayında Rus makamlarca kapatılmıştı. Gerekçe ise kaçak işçi çalıştırmak, yangın güvenlik sistemine uyulmaması, kaçak malların bulunması ve hijyenik koşullara uyulmaması.

Fuad Seferov, Moskova