Rus milyonerler krize rağmen geleneği bozmadı

9

Rusya'nın başkenti Moskova'da gelenek haline galen ‘Moskova Milyonerler Fuarı’ krize rağmen büyük ilgi gördü.

Değerli taşlar ve altınla süslenmiş helikopterler, yatlar, pahalı otomobiller, elit gıda ve dekorasyon ürünleri, saatler ve atlar şehrin tam merkezinde Kremlin duvarlarının hemen yanıbaşında bulunan Manej sergi sarayında milyonerlerin zevkine sunuldu. Bu yıl 5.'si düzenlenen ‘Milyonerler Fuarı’, oligarkların ajandalarında 'yılın en çok beklenen etkinliği' olarak yer alıyor.

8 bin metre karelik alanda düzenlenen fuarda en çok at sergisi dikkat çekti. At sergisi için özel hazırlanan çitte farklı cinsten atlar alıcıya özel fiyatlarla satışa sunuldu. Giriş biletlerinin 100 dolar olduğu fuarı geçen yıl 40 bin kişi ziyaret ederken, toplam satışların da 600 milyon doları bulduğu kaydediliyor.

Dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen benzeri zenginler fuarlarında 35 bin dolarlık altın kaplamalı telefon, 3.5 milyon dolarlık gerdanlık, ipek ve altından 2 milyon dolarlık halı, 980 bin dolara saat gibi aşırı lüks ürünlerin satılmasıyla dikkatleri çekmişti.

Cap Gemini ve Merrill Lynch tarafından düzenlenen araştırma sonucu Rusya'da 88 bin tane dolar milyonerinin yaşadığı belirtiliyor. ABD'de 2,5 milyon, Almanya’da 760 bin, İngiltere'de ise 418 bin milyoner bulunuyor. Milyarderler sayısı açısından ise Rusya, ABD'den sonra ikinci sırada yer alırken, en çok Rus zenginlerin lüks tüketime yöneldiği belirtiliyor.

Milyonerler Fuarı kurucusu Iv Hairat fuara olan yoğun ilgiyi sadece ürünlerin sunulmasından kaynaklanmadığını ayrıca zengin hayat tarzının da sunulduğunu belirterek, "Fuarda ihtişam ve lüks dünyasından daha önce millyonerlerin göremediği ve kesinlikle dikkatlerini çekecek ürünler sergileniyor." diye konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan