Rusya’da domuz gribi hızla yayılıyor, aşılamaya Aralık’ta başlanacak

0

Rusya’da domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü nedeni ile dün gerçekleşen dört ölümlü vakıanın ardından, virüsün hızla yayıldığı açıklandı. Önceki gün 1349 olarak açıklanan vakıa sayısı 1819’a yükseldi. İki günde hasta sayısının yüzde 35 oranında artmasına dikkat çeken uzmanlar, aşının bir an önce devreye girmesini istiyor.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko yaptığı açıklamada, “Vakıa sayısı 1819’a ulaştı. Dört kişi de hayatını kaybetti. Ekim ayında çok hızlı bir artış var. Özellikle Rusya’nın Çin ve Moğolistan’a yakın uzak doğu bölgesinde durum çok kötü.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da da 500’den fazla vakıa tespit edildi. Moskova İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “299’u çocuk olmak üzere toplam 525 vakıa tespit edildi. Hastaların yüzde 53’ü yurt dışından gelenlerde görüldü.” bilgisi verildi.

30 milyon kişi aşılanacak

Rusya Aralık ayında ilk aşılama işlemine başlamak istiyor. Rusya’nın test üretimini tamamladığı kendi üretimi aşılardan 10 milyon adet ilk aşamada öncelikli gruplara uygulanacak. Virüsün bu şekilde yaygınlığının devam etmesi durumunda kapsamın 30 milyona çıkarılması hedefleniyor.

Nisan 2009’da ilk kez Meksika’da görülmeye başlayan virüs hızlı bir şekilde tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, 5 binden fazla kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan