Çeçenistan’da muhafazakar defile

155

Çeçenistan Cumhuriyeti başkenti Grozni'de ilk Çeçen moda gecesi düzenlendi. Etkinliğie dünyaca ünlü tasarımcı Roberto Cavalli ve Rusya'nın ünlü modacısı Slava Zaytzev de katıldı.

Çeçen kadınları dünyanın en güzel kadınları olduğunu belirten Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov "Eğer Çeçen kadınlarını geleneklerine uygun olarak giydirirsek bu onların güzelliklerini artırır." diye konuştu.

 

Çeçenistan’da yaşanan savaş ve zorlu yıllara rağmen, Çeçen kadınları için güzel giyinmek her zaman büyük önem taşıyor. Savaş yıllarının ardından bir nevi hayat şartlarının normale dönmesyile birlikte Çeçenlere has tarz ve moda anlayışı da geri dönmeye başladı.

 

Cumhuriyet genelinde Avrupai tarz giysilerin satılmasına olumlu yaklaşmayan Kadirov, Çeçen modacıların hem Avrupayı hem İslam geleneğiyle bağdaşacak tasarımları ortaya çıkartmalarını istiyor.

Mağazalarında bir çok Avrupa modeli gelinliklerin sergilendiğini anlatan Gelinlik mağazası sahibi Zinaida Taisumova, ellerine bulunan elbiseler üzerine çalışarak İslam geleneklerine uygun hale getirdiklerini söyledi. 20 yıldan beri Çeçenistan'ın gelinlik piyasasında çalışan Taisumova, "Bizim kızlarımız çok modern. Avrupai tarz gelinlikler istiyorlar. Ancak bunun muhafazakar bir anlayışla tasarlanması gerekiyor. Bu iki durumu kaynaştırmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan