Rusya’da domuz gribinden ölen sayısı 5’e çıktı, aşılama erkene alındı

8

Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde 39 yaşında bir bayan domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virisüne yenilerek sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Son üç günde yüzde 40’lara varan artışla hasta sayısının 1900’lere ulaştığı Rusya’da, domuz gribinden ölenlerin sayısı da 5’e yükseldi. Hastalığın beklenenden hızlı yayılması nedeni ile Aralık başında yapılması planlanan aşı uygulamaları erkene alındı.

 

Birinci öncelikli grup olarak görülen toplu ulaşım araçlarında ve şehir su şebekelerinde çalışan teknik personel 9 Kasım’da aşılanacak. 23 Kasım’da gerçekleşecek ikinci aşılama grubunda sağlık personeli, öğretmenler ve 18 yaş üzeri gençler var. Rusya’nın kendi üretimi olan domuz gribi aşısının çocuklarla ilgili versiyonun test aşamaları da 2 Kasım’da başlayacak. Rusya 2009 sonuna kadar 30 milyon kişiyi aşılamayı planlıyor.

 

Durumun kontrol altında olduğunu açıklayan Rusya Sağlık Bakanlığı, kuru öksürük ve ateş yükselmesi vakıalarında vatandaşların acil olarak ambulans çağırmalarını istedi. Ellerin sıklıkla yıkanması ve maske kullanılmasını tavsiye eden Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, hastalığın özellikle Rusya’nın uzak doğu bölgesinde hızla yayıldığına dikkat çekti.

Nisan 2009’da ilk kez Meksika’da görülmeye başlayan virüs hızlı bir şekilde tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, 5 binden fazla kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan