Ria Novosti: Stalin'in imajını düzeltme kampanyasında yer almıyoruz

0

Rusya'nın önde gelen Ria Novosti haber ajansı kendisine karşı yapılan 'Stalin'in imajını düzeltme PR kampanyasına katılıyor' suçlamasını kesin bir dille reddetti.

26 Ekim Euobserver.com web-sitesi 'Rusya yanlısı kampanya AB başkentine geliyor' adlı makale yayınladı. Makalede RIA Novosti'nin RJI Companies adlı danışmanlık şirketi ile birleşerek "Brüksel'in önde gelen 10 RP şirketi ile projenin gerçekleşmesi sağlama kampanyasını başlattı"ğı belirtidi.

 

Ria Novosti Genel Müdür Yardımcısı Valeriy Levçenko yaptığı açıklamada iddiaların saçma olduğunu söyledi. Levçenko, "Makalenin yazarı ile gerçekten RJI firması ile RIA Novosti'nin işbirliği planlarını konuştuk. Ve yaklaşık 40 dakika boyunca Valdai kulübünün çerçevesinde inovasyon konferansların gelişimi konusunda ve ajansın diğer faaliyetleri konusunda bilgi verdim. Ancak EUobserver.com muhabiri makalesinde benim açıklamalarımı yansıtmayan farklı bir görüş yansıttı. Bu durum, yalnız yazarın önyargısını ve profesyonellik eksikliğini gösterir" dedi.

 

Ajans Euobserver.com'un makalesiyle ilgili yazarın Ria Novosti hakkında yazdığı haberde dedikodu dahil bütün bildiklerini yazmaya çalıştığı belirtildi.

Ria Novosti ajansı haber toplama, analiz, uzmanlarda bilgi alma dışında hiç bir faatliyette bulunmadığı belirten açıklamada bu çalışmaların forum, konferans düzenleme, basın yayın organları ile işbirliğinde bulunma ve internet sitesinde 14 dilde haber yayınlama gibi çalışmaları içerdiği kaydedildi.

Son zamanlarda Rusya'da 'Stalin imajının kurtarılmaya çalışıldığı' yönünde iddialar öne sürülüyor. Özellikle Ağustos ayında Moskova'nın en çok yolcunun inip çıktığı Kurskaya metrosunda restore çalışmalarının ardından istasyonda Stalin’i öven "Stalin bizi ulusa sadık yetiştirdi, emekçilik ve kahramanlığa ilham verdi" şeklindeki mısraların ortaya çıkması büyük tepkiler doğurdu. Bazı muhalif siyasetçiler bu yazının restore sayesinde değil bilinçli olarak tekrar ortaya çıkartıldığını ve Stalin imajının düzeltilerek yurtseverlik hissiyatın yükseltilmesinin sağlanmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Aynı zamanda 2008 yılında Rusya Devlet Televizyonu tarafından 12 milyon 300 bin kişinin katıldığı oylamada Stalin "Bütün zamanların en büyük kahramanı" seçilmesi büyük tepki uyandırmıştı. Ancak daha sonra devam eden oylama sonucu Stalin'in yerine bir başka Rus kahramanı yer almıştı. Programda Stalin'in savunan uzmanlar Stalin'i 'effektif yönetici' olduğunu ve bunun sayesinde 2. dünya Savaşını kazandığını söylemişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan