Rusya'da ateş eden silahlı robotlar sergilendi

102

Rusya'da modern savunma araç gereçlerin sergilendiği Uluslararası "Interpolitech 2009" fuarı çerçevesinde yeni nesil silahlı robotların savaş alanındaki performansları gösterildi. Sergide güvenlik güçlerine ait farklı birimler de kendi hünerlerini sergiledi.

Moskova'nın VDNH Fuar Merkezi'de düzenlenen "Interpolitech 2009" fuarında bu yıl 11 ülke yer aldı. Fuar sayesinde Rusya İçişler bakanlığı güvenliğin artırılması için, yeni donanım, takip aletleri, dinleme cihazları, gizli kameralar, çeşitli modern silahlar satın alıyor.

 

Bu yıl İçişler Bakanlığının ilgisini çeken Rus yapımı "Tigr"(kaplan) askeri ve sivil amaçlar için kullanılan jip otomobil ve uzaktan kumandalı silahlı robot oldu.

 

600 metre mesafeden uzaktan kumandanın yönlendirilmesiyle çalışabilen Robot performansı sergilemek için savaş alanına çıkartıldı. Burada hedefleri tek tek vuran ‘robot silah’ büyük beğeni topladı.

Namlu 90 derece çevrilebiliyor

Ayrıca yeni kullanıma giren namlusu sağa ve sola 90 derece bükülen otomatik silahı da dikkat çekti. Tatbikatta silah sayesinde siper arkasında bulunan asker kolayca ateş edebildiği görüldü.

Fuar çerçevesinde gösterilen tatbikatta Rusya içişler Bakanlığına bağlı Özel Çevik Kuvveti timleri çeşitli dövüş sanatlarına sergiledi. Tatbikatta engel aşma, savaş anı, silahlı müdahale gibi nefes kesen sahneler gösterildi.

Gösterileri izleyen Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, polisin suç faillerinden bir adım önde olması gerektiğini belirtti. Nurgaliyev, "Özellikle teknoloji sayesinde bunu başarabiliriz. Bu fuarın düzenlenmesindeki ana neden de budur." diye konuştu.

Rusya İçişler Bakanlığı organizasyonuyla düzenlenen fuarda 300'e yakın Rusya ve yabancı şirket yer alırken 40'a yakın ülkeden delegasyonların ziyaret etmesi bekleniyor. Ayrıca sergiyi 20 bine yakın vatandaşın ziyaret etmesi bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan