Belediye engel olmadı, Moskova’ya ilk kar düştü

3

Yağmur bulutlarına uçaklarla müdahale ederek törenleri ve kutlamaları yağmursuz havada yapan Moskova belediyesinin karın şehir merkezinin dışına yağdırılması yönündeki projesi uygulamaya konmadı. Şehir merkezine ilk kar düşerken Moskova belediyesi, eski karla mücadele yöntemlerini uygulamaya koydu. Çevreci örgütler ve Moskova dışındaki bölgelerin yoğun tepkisine neden olan projenin askıya alınabileceği kaydediliyor. Projenin şehir yönetimi ve Çevre Bakanlığı’nın onay vermesi durumunda 15 Kasım’la 15 Mart arasında uygulanması planlanıyor.

 

Hafta sonunda geceleri hava sıcaklıkları eksi 4-5 dereceye kadar düşerken, şehrin bazı bölgelerinde kar kalınlığı 2-3 cm’ye kadar ulaştı. Meteoroloji yetkilileri önümüzdeki günlerde soğuk havanın devam edeceğini ve yüksek oranda bir kar yağışı beklemediklerini açıkladı.

 

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Moskova şehir yönetimi yetkilileri, karla mücadele için 5826 aracın kullanılacağını ve şehir içinde oluşturulan noktalarda karla mücadele araçlarının konuşlanacağını kaydetti. Bu yıl karla mücadele için 264 bin ton katı, 83 bin ton da sıvı kimyasal madde kullanılacak. Şehir yönetiminin karla mücadele için 131 bin ton da moloz satın aldığı belirtiliyor.

Moskova belediyesi metro çıkışları, otobüs durakları ve yaya yollarda buzlanmaya karşı yeni teknolojik yöntemler uygulayacak. Yollarda kullanılan kimyasal maddeler, kaldırımlar ve yaya yolları için bu yıl kullanılmayacak. Moskova Belediyesi’nin karla mücadele için yaklaşık 300 milyon ruble (12 milyon dolar) ek bütçe ayırdığı kaydediliyor.

Ekoloji uzmanları ve halkın onayı gerekli

Moskova çevresi idari birimleri, Moskova’da karın yağdırılmaması şeklinde uygulamadan önce mutlaka çevre örgütleri ve halkın onayının alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiyor. Kar bulutlarının şehir merkezinin dışına taşınması şeklinde gerçekleşecek kimyasal işlemlerin maliyetinin 180 milyon ruble (7 milyon dolar) olması bekleniyor. Kar bulutlarının taşınması savunanlar oluşacak trafiğin önlenmesi ve güneşli bir kış mevsiminin yaşanmasını da maliyetin dışında ek avantajlar olarak savunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan