“4 Kasım Ulusal Birlik” gününde ırkçılar da sokakta

45

Rusya’da 2004 yılından bu yana kutlanan 4 Kasım Ulusal Birlik Günü’nde onlarca farklı grup Moskova’yı gösteri alanına çevirecek. Kremlin yanlısı Naşiler, Rossiya Molodaya ve ırkçı gruplar Moskova makamlarından aldıkları izinle meydanları dolduracak. Komunistler ise Bolşevik Devrim’in gerçekleştiği 7 Kasım’a hazırlanıyor.

Kremlin yanlısı Naşi (Bizimkiler) gençlik örgütü, 4 Kasım tarihinde Moskova’nın Taras Şevçenko Naberejnoy caddesinde gösteri yapmaya hazırlanıyor. Naşi Basın Sözcüsü Kristina Potupçik “Herkes Bizim” sloganı adı altında sokağa çıkacaklarını anlatıyor. Naşi üst düzey yetkilisi Mariya Kislitsına ise, “Gösteriye yaklaşık 20 bin kişinin katılması bekleniyor. Amacımız, ulusal birliği burada sergilemek. Eğer parlak ve güçlü bir ülkede yaşamak istiyorsak, bu durumda ayrılığı yenmemiz lazım. Diğer etnik halklara yaklaşmamız lazım ki, birbirimizi daha iyi anlayalım ve saygı gösterelim.” dedi.

Irkçılar da yürüyüş yapacak

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli ırkçı gruplar bayramı bahane ederek sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Slav İttifakı isimli aşırı ırkçı örgüt lideri Dmitri Demuşkin Moskova’nın Lyublino bölgesinde iki bin kişilik bir yürüyüş yapabilmeleri için kent makamlarından izin aldıklarını belirtti. Kaçak Göçmenlere Karşı Hareket isimli aşırı ırkçı örgüt lideri Aleksandr Belov, Moskova dahil Rusya’nın 16 kentinde “Rus Yürüyüşü” düzenleyeceklerini anlattı. Belov, yürüyüş için Rus makamlarının rızasını aldıklarını savundu.

İktidar yanlısı Rossiya Molodaya (Genç Rusya) gençlik örgütü ise Moskova’nın merkezinde gösteri mitingi yapacak. Bayram sabahı ise manzara şöyle olacak: Sabah saatlerinde Kızıl Meydanı’nın hemen giriş tarafındaki Rus Tarihi Müze’den Manej sergi salonuna kadar olan alanda Moskova üniversite öğrencilerinden oluşan beşbinlik bir katılımcı ordusu yürüyecek.

Manej’de ise Rusya Ortodoks Kilisesi’nin organize ettiği “Ortodoks Rusya” başlıklı sergi açılacak. Moskova saatiyle 14.00-16.00 arası ünlü Puşkin meydanında Rusya Liberal Demokrat Partisi öncülüğünde bin 500 kişilik bir miting yapılacak. Parti Başkanı Vladimir Jirinovski’nin de mitinge katılması bekleniyor. Akşam saatlerine doğru ise iktidar partisi Birleşik Rusya, Poklonnıy Gor (Zafer Parkı) parkyerinde miting düzenleyecek, sonra da konser organize edilecek.

Moskova genelinde ise asayişi korumak için toplam altı bin 500 polis yetkilisi görev yapacak.

Komünistler 7 Kasım’a hazırlanıyor

Komünistler ise 4 Kasım’dan ziyade Bolşevik Devrimi’nin yapıldığı 7 Kasım’a hazırlanıyor. 4 Kasım Ulusal Birlik Günü’ne katılmayı reddeden Komünistler, 1917 Bolşevik Devrimi’nin yapıldığı 7 Kasım tarihinde büyük yürüyüşe hazırlanıyor. Komünist Partisi Duma meclisi milletvekili Vladimir Ulas, iktidar partisi Birleşik Rusya milletvekillerine seslenerek, “Gelin 7 Kasım bayram yürüyüşüne katılın. Pişman olmazsınız, çünkü çok yeni şeyler duyacaksınız.” dedi. 27 Aralık 2004 yılında Duma 4 Kasım’ın bayram olarak kutlanması için karar çıkarırken, 104 Komünist milletvekili buna “hayır” oyu vermişti.

Rus kamuoyu 4 Kasım’da neyi kutladığını bilmiyor

4 Kasım Ulusal Birlik Günü, 2004 yılından itibaren Rusya Ortodoks Kilisesi ve dönemin Devlet Başkan Vladimir Putin’in öncülüğüyle resmi şekilde kutlanmaya başladı. Bu tarih, 1612 yılında Polonya işgalcı ordusunun Rus gönüllü birliklerinden oluşan halk ordusu tarafından Moskova’dan sürülmesi günü. O tarihte Kuzma Minin ve Dmitri Pojarski komutanlığındaki halk ordusu Rusya’yı felaketten kurtarmıştı. Fakat Rus kamuoyu araştırma merkezi VTSİOM’un anketine katılan Rusların yüzde 51’i 4 Kasım’ı ne için kutladıklarını bile bilmiyor. Yüzde 66’ı ise bu tarihi bayram olarak değerlendirmiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan