Avukat Markelov’u ve gazeteci Baburova’yı öldüren katiller yakalandı

14

Çeçenistan’da bazı ordu görevlilerinin işlediği suçları açığa çıkaran avukat Stanislav Markelov ve muhalif Novaya Gazeta gazetesi mubabiri Anastasiya Baburova’nın katilleri yakalandı. Markelov ve Anastasiya Moskova’nın merkezinde 19 Ocak’ta uğradıkları silahlı saldırıda öldürülmüşlerdi. Önceki gün özel bir operasyonla tutuklanan katil zanlıları Nikita Tihonov ve Yevgeni Hasis’in suçlarını itiraf ettikleri belirtildi. Her iki zanlının da Rusya’da yasaklı Irkçı Rusya Milli Birlik adlı grubun üyeleri oldukları belirtiliyor.

Konuyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e bilgi veren istihbarat kurumu FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, yakalanan katillerin işlediği suikastle ilgili ifadelerinin alındığını belirtti. FSB Başkanı, “3 Kasım tarihinde operasyon kararı alındı. Bu cinayette yer alan şahısların ortaya çıkarılmasıya ilgili bilgiler elde edildi, ayrıca işlediği cinayeti itiraf eden şahıslarla ilgili net bilgilere ulaşıldı. Yakalanan çetenin çok sayıdaki silahları da ele geçirildi. Bunun dışında Eylül ayında işlenen etnik düşmanlığa dayalı bir cinayet olayını da ortaya çıkardık. Ki bu cinayeti aynı çete işlemiş.” dedi.

Bu gelişmeler üzerine Medvedev cinayetin aydınlatılmasından memnuniyetini belirterek, “Bahsettiğiniz tüm bu cinayetler kuşkusuz ki ağır sayılmakla birlikte, toplum arasında büyük yankı uyandıran olaylar kategorisinde. FSB ve diğer güvenlik güçlerinin bu tür cinayetlere yönelik yaptığı operasyon ve çalışmalarının devam etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Moskova’daki Basmannı Mahkemesi de olayın katili olarak Tihonov ve Hasis’in tutuklanmasına karar verdi. Her iki zanlıya da Rusya Ceza Kanunu’nun 105. maddesi 2. bölümü gereği (Bir veya birden fazla kişiyi öldürmek) dava açıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan