Moskova Hayvanat Bahçesi’nde kış alarmı

10

Moskova’ya erken gelen kış nedeni ile hayvanat bahçesinde yoğun çalışmalar başladı. Soğuk havlardan etkilenen maymunlar, zürafalar ve filler sıcak kafeslere çekilirken, karın yağmasını bekleyen ayılar kış uykusuna hazırlanıyor. Buz gibi suda yüzmeyi seven deniz aslanları ise soğuk havalardan en çok karlı çıkanlardan.

Hayvanlar için özel sıcak ortamların bulunmadığını anlatan Moskova Hayvanat Bahçesi Basın Sözcüsü Natalya İstratova, kış mevsiminde hayvanların dışarıya çıkmamaları için gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Mesala maymunlar için çoktan dışarıya çıkma mevsimi sona erdi. Sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesinin ardından bütün maymunların ısınmaya geçtiğini anlatan İstratova, sadece japon makakların soğukta kendilerini iyi hissettiklerini belirtti.

Soğuk nedeni ile filler, zürafalar ve bazı kurt türlerinin dışarıya çıkma imkanları kısıtlandı. Özellikle zürafaların dışarıya çıkmamaları öneriliyor. Nedeni zürafaların buz tutan yerlerde kayarak ayaklarını kırmaları, ki bu durum zürafanın ölmesine bile yola açabilir. Bu yüzden hayvanat bahçesinde bulunan dört zürafa kış dönemi boyunca sıcak kafeslerde tutuluyor.

Moskova Hayvanat Bahçesi Delfinaryumu'nun ise üzeri kapatıldı. Yunusların konforu için delfinaryuma sıcak hava veriliyor.

Henüz kış uykusuna geçmemiş olan ayılar dışarıda dolaşıyor ve karın yağmasını bekliyor. Ancak hayvanat bahçesi çalışanları ayıların kış uykusuna yatabilmeleri için sıcak inler hazırladı.

Bazı hayvanlar ise soğukların gelmesini dört gözle bekliyor. Mesala deniz aslanı ılık sudan ziyade buz gibi su içinde bulunmayı daha konforlu buluyor. Aynı şekilde beyaz ayılar yazın sona ermesini ve kışın gelmesini sevinçle karşılıyor.

Soğukların yaklaşmasıyla hayvanların yiyecek içeceklerinde pek değişiklik olmadı. Sadece ot yiyen hayvanlar artık taze ot yerine saman yemek zorunda. Vahşi hayvanlar ise her zamanki gibi taze et porsiyonlarını almaya devam ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan