Putin’in gençlerinin Ulusal Birlik Günü mesajı; “Kimse yabancı değil”

17

4 Kasım Ulusal Birlik Günü’nde binlerce Kremlin yanlısı Naşi (Bizimkiler) örgütü üyesi gençler Beyaz Ev'in karşısında bulunan sahilde bir araya gelerek bayramı coşkuyla kutladı.

Taras Şevçenko sahilinde Naşi örgütünün organize ettiği mitinge saat 13.00'den itibaren Moskova'dan ve Moskova dışından örgüt üyesi gençler akın etmeye başladı. Akşam saatlerine kadar devam eden konsere gençler parlak renkli peruk ve şapkalar takarak geldi. Ayrıca bazı gençler üstlerine "Kimse yabancı değil" sloganlarının yazılı yağmurluklar giyerken bazıları ise "Rusya herkesindir" yazılı bayraklar taşıdı.

Miting organizatörleri Birlik Günü'nün ulusal birliği sergileme, ayrılığı yenme, çeşitli etnik halklarla yakınlaşma şeklinde kutlanması gerektiğini vurguladı. Rusya'nın en tanınan genç şarkıcıların sahne aldığı konserde 'Kimse yabancı değil, hepimiz biriz. Birbirimizi daha iyi anlamalıyız ve saygı göstermeliyiz' şeklinde mesajlar verildi.

4 Kasım Ulusal Birlik Günü'nü kutlamak için miting alanına geldiğini anlatan Naşi Gençlik Örgütü üst düzey yetkilisi Mariya Drokova, "Bu bayram, Rusya’da yaşayan çeşitli etnik halkların bir çatı altında toplanması ve mücadele etmesi açısından sembolik anlam taşıyor. Bu birlik günüdür. Bu tarihte atalarımız ele ele vererek bugünler için, bizler için mücadele etmişler. Rusya’da çeşitli halklar yaşıyor. Rusya’da ortak mücadele ve başarılar için halklarımız arasındaki birliğe ihtiyaç var." diye konuştu.

Birlik gününü bazı grupların ayrılık için kullandıklarını da belirten Drokova, "Bayramı kendi amaçları için, siyasi amaçlar için kullananlar da var. Mesala aşırı ırkçıların Moskova’nın Lyublino bölgesindeki düzenledikleri “Rus Yürüyüşü” gibi. Biz ise beraber olmak için buradayız. Görüyorsunuz, burada herkesin elinde, “Kimse Yabancı Değil” sloganları var. Bu şu anlama geliyor: Kim Rusya’yı seviyorsa, bizim kültüre saygısı varsa, buyursun kapımız herkese açık." dedi.

Rusyanın farklı halklarıyla bir arada bulunmak için mitinge katıldığını anlatan Svetlana Morozova da, "Ben de bu güzel elbisemle yürüyüş yapmaya hazırlanıyorum. Çünkü bayram için güzel giyinmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

Orel şehrinden Moskova'daki mitinge katılmak için geldiğini anlatan Marina Koneyeva da Birlik Günü'nün Rusya’da yaşayan herkesin bayramı olduğunu vurguladı. Koneyeva, "Tarihimizde halklarımızın ayağa kalkarak düşmanı Rusya'da kovduklarına dair olaylar mevcut. Biz ise bugün burada bulunarak diğer halklarla dostluğumuzu sergilemek istiyoruz. Bizim üzerimizdeki Rus milli kıyafetleri de meydana çıkarak diğer halkları da dostluğa davet ediyoruz." ifadelerini kullandı. Üniversite öğrencisi Yelena Serenkova Bryansk şehrinden geldiğini buna tam bir gün harcadığını ama hiç pişman olmadğını söyledi. Serenkova, "Amacım bu çoşkuyu ve beraberliği görmek ve tadını çıkarmak. Buradaki manzara mükemmel." dedi.

Onlarca farklı grup Moskova’da gösteri ve yürüyüş yaparken ırkçılık söylemleri ile bilinen İllegal Migrasyona Karşı Hareketi'ne (DPNİ) eski yıllarda olduğu gibi merkezde yürüyüş yapmalarına izin verilmedi. Belediye yönetimi ırkçıların Moskova'nın en uzak köşelerinden biri sayılan Lyublino'da miting yapmaları için toplanmalarına izin verdi. Bin 500'e yakın DPNİ taraftarının katıldığı mitingin olaysız geçtiği bildirildi.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Safarov, Moskova, Cihan