Rusya Gaziler Derneği Başkanı’nın madalyaları çalındı

8

Moskova’da bayan hırsızlar yaşlı savaş gazisini madalyasız bıraktı. Evine emeklilik maaşını kontrol amacı ile geldiği süsü veren hırsızlar, emekli genarelin madalyalarının bulunduğu askeri elbisesini çaldı.

Moskova’nın merkezinde gerçekleşen hırsızlık olayı şöyle gelişti: Leninski Prospekt caddesi 28 nolu evde oturan Rusya İkinci Dünya Savaşı Gazileri Derneği Başkanı emekli hava birliği generali Vasili Lavski (95) aylık maaşını “kontrole” gelen iki “Emekli Fonu yetkilisini” evine davet etti.

Kendilerini “önemli yetkili” gibi tanıtan iki bayan, gazinin emekli parasıyla ilgili son belge durumunu “kontrol ettikten” saat sonra Lavski’ni evini terketti. Birkaç saat sonra Lavski gardropta madalya dolu general elbisesinin olmadığını farketti. Gazi Derneği Başkanı hemen polise başvurdu.

Polisin araştırması sonucunda bayanların Lavski’nin madalyalarının bulunduğu general elbisesini çaldığı ortaya çıktı. Elbisede ise altı Kızıl Bayrak, dört Kızıl Yıldız ve ayrıca da üç Büyük Yurt Savaşı madalyası vardı. Polis apartman girişi kapısındaki güvenlik kameralarından yararlanarak iki hırsız bayanın aranması için operasyon başlattı.

Rusya’da savaş madalyalarının çalınarak el altından kara piyasada satılması veya yurtdışına kaçırılması sık sık yaşanan bir olay. Rusya yurtdışında açık artırmalarda satılan eski Sovyet savaş madalyalarının satılmasına karşı çıkıyıor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan