Moskova’ya 2 cm. kar yağdı, şehir kilitlendi

3

Rusya’nın başkenti Moskova’da kış erken geldi. Öğle saatlerinde başlayan kar tüm şehri beyaza boyarken, buzlanan yollarda kayan araçlar birbirine girdi. Onlarca kazada can kaybı olmazken, araçlar hasar gördü.

Vesti kanalına açıklamada bulunan şehir yönetimi 6 binden fazla karla mücadele ekibinin ana caddelerdeki karın temizlenmesi, otobüs duraklarının buzlanmaya karşı önlenmesi için çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi. Gece boyunca herhangi bir soruna karşı ana arter ve köprüler üzerinde kurtarıcılar görev yapacak.

Şehir trafik merkezinden yapılan açıklamada araçların henüz kış lastiklerini takmamaları nedeni ile kazaların yoğun olduğu ve trafiğin kilitlendiği belirtildi.

Kar yağışı havalimanlarındaki ulaşımı da olumsuz etkiledi. Vnukova havalimanında inişler için ek önlemler alınırken, diğer havalimanları için de kış güvenlik moduna geçildiği kaydedildi. Havalimanı yetkilileri kar yağışının artması durumunda kalkış ve iniş saatlerinde değişiklik olabileceği uyarısında bulundu.

Geceleri hava sıcaklıklarının eksi olacağını kaydeden yetkililer, hafta sonunda karın eriyeceğini ve gündüzleri hava sıcaklıklarının sıfırın üzerinde olacağını belirtti.

Moskova’da kar yağışının engellenmesi için gerçekleştirilecek operasyon için hazırlıklar sürüyor. Henüz şehir yönetiminden karar çıkmazken, uygulamanın 15 Kasım’la 15 Mart arasında yapılacağı kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan