Moskova’da 7 kişi donarak öldü

2

Rusya’nın başkenti Moskova’da son haftalarda sıfırın altına düşen hava sıcaklıkları nedeni ile yedi kişi donarak öldü.

Rus İnterfaks ajansına konuşan Moskova Belediyesi Sağlık Dairesi yetkilisi, başkentte soğuk hava nedeniyle ölüm ve yaralıların olduğunu anlattı. Belediye sağlık yetkilisi, “Önceki günlerde yaşanan soğuk günlerde dört kişi donarak hayatını kaybetti, yedi vatandaş ise hastaneye kaldırıldı. 1 Kasım tarihinden bu yana ise soğuktan donarak ölenlerin sayısı ise yedi kişiye ulaştı.” dedi.

Moskova’da kış aylarında ortalama 200 kişi donarak ölüyor

Rus sağlık uzmanları, Moskova’da kış aylarında ortalama olarak 200 kişinin donarak hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bunların arasında sadece “bomjlar” olarak bilinen evsizler değil, ayrıca başkente para kazanmaya gelen gençler, yaşlı emekliler ve çocuklar da var. Rusya’da ise donarak ölen vakaların sayısı yüzlerce.

Rus Novıye İzvestiya gazetesine göre 2005 yılında ülkenin Krosnodar kentinde Afganistan ve Çeçenistan savaşı gazisi subay durakta otobüs beklerken aniden kalbinden fenalaşır. Fakat durakta oturan ve hareketsiz kalan subaya kimse yardıma koşmaz. Saatlerce soğukta kalan ve gelip geçen vatandaşların yardım etmediği talihsiz subay durakta hayatını kaybeder.

Rus uzmanlar: Yüzlerce insanın soğuktan ölmesinin nedeni ilgisizlik

Rus uzmanlara göre, ülkede yüzlerce insanın soğuk kış aylarında donarak ölmesinin başlıca nedeni ilgisizlik. Rus psikolog Anna Kosinova’ya göre, vatandaşlar yerde yatarak soğukta titreyen vatandaşa yardım etmek yerine, oradan uzaklaşıyor. Kosinova, “Sokakta yere uzanmış vatandaşı gören insanlar bilinçli olarak ondan uzak durmaya çalışıyor. Sanki o vatandaşın mutsuzluğu bulaşıcı hastalık.” dedi.

Rus sosyoloji uzmanı Anton Daletski ise, yüzlerce insanın soğuktan donarak ölmesini şöyle nitelendirdi: “Bu bizim toplumumuzun durumunu ortaya koyuyor. Refah düzeyinin artmasına rağmen, boş insanlara yardım kısmen ayıplanıyor bizde.”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan