Rusya’da polislerin Youtube’daki ifşaatları artıyor

3

Rusya’da polis görevlilerinin karıştığı yolsuzluk olaylarını ve güvenlik güçü kurumlarında sorunları Youtube’da anlatan Rus polis Albayı Aleksey Dımovski’nin eylemi ülkede yankı uyandırdı. Dımovski’nin ardından iki emekli polis de internette Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e seslenerek, emniyet birimlerindeki ciddi yasa ihlallerinden şikayetçi oldu.

Moskova Trafik Polisi eski görevlisi Vadim Smirnov, emniyet sendikasına üye olduğu gerekçesiyle amirinin kendisine olumsuz baktığını, sonra da işine son verildiğini iddia etti. İşine haksız olarak son verildiğini savunan Smirnov, konuyla ilgili Moskova yeni Emniyet Müdürü Vladimir Kolokoltsev’den yardım istediğini de belirtti. Moskova Emniyet Müdürü de başkentteki güvenlik güçü birimlerinde gereğinin yapılması vaadinde bulunduğunu anlatan eski polis görevlisi, üst düzey yetkililerden yardım da istedi.

Rusya’ya bağlı Komi Cumhuriyeti’nin Uhtı kentindeki eski bir polis yekilisi Mihail Yevseyev de Youtube’da Başkan Medvedev’e çağrıda bulundı. Yevseyev, Komi Cumhuriyeti’nde suçsuz insanların tutuklandığını iddia ederek polis amirlerinin gereğini yapmadığını kaydetti. Yevseyev, yerel işadamlarına karşı suikast olayları ve yolsuzluk konusuyla ilgili emniyet amirlerini daha önce uyardığını, ama buna rağmen hiçbir sonuç alınamadığından yakındı.

Yevseyev, 2005 yılında Uhtı kentindeki bir ticaret merkezinde çıkan ve 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan yagın olayıyla ilgili iki vatandaşın haksız olarak tutuklandığını da iddia etti. Medvedev’e seslenen Yevseyev, “Bu iki insanın suçsuz olduğuna ilişkin elimde kanıtlar var.” dedi. En üst düzey merciye ulaşmak açısından video görüntüsünü kendisi için son şans olarak değerlendiren Yevseyev, Medvedev’den çağrılarının dikkate almasını rica etti. Rusya İçişleri Bakanlığı, her iki video görüntüsüyle ilgili de henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Polis albayının YouTube görüntüsü rekor kırıyor

Önceki hafta Novorossiysk kentinde görevli polis Albayı Dımovski, bölgesinde yetkililerin görevlerini kötüye kullandıklarını, elindeki bilgileri Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le görüşerek iletmek istediğini kaydetmişti. Polis albayına göre, görev yaptığı Emniyet Müdürlüğü yönetimi, polislerden olmayan cinayetleri “ortaya çıkarmak” ve suçu olmayan şahısları da başarılı görünmek için cezaevine atmayı talep ediyordu.

Dımovski Youtube’e koyduğu görüntülerinde şu açıklamalarda bulunmuştu: “Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin size ricayla sesleniyorum. Ben Novorossiysk Emniyet Müdürlüğü’nde operatif dairede Albay rütbesinde görevliyim. Ben size sorunlarımızı anlatmak istiyorum. Belki Siz bizim bu sorunlarımızu duymuşsunuzdur, belki de biliyorsunuzdur. Veya belki de size bu konudan bahsetmiyorlar. Ben size nasıl görev yaptığımızı anlatmak istiyorum. Biz polisler zor koşullar altında çalışıyoruz. Aylık 14 bin ruble maaşla çalışıyoruz. Üstelik Cumartesi günleri de çalışmak zorundayız. Bize bu saatler için para da ödemiyorlar. Ailelerimizi iş gereğiyle uzun süreler göremiyoruz.” Bu gelişmenin ardından Dımovski görevinden alındı. Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İncelemede iddia edilen suçlamaların doğru olmadığı anlaşılmıştır.” denildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan