Tercüme hatası Rusya’ya üç Sibirya kaplanına mal oldu

23

Bir görevli tercümanın çeviri hatası yüzünden Rusya, dünya eşi değeri bulunmayan üç Sibirya kaplanını Güney Kore’ye hediye etmek zorunda kaldı.

Basında yer alan haberlere göre, Rusya Doğayı Koruma Federal Kurumu (Rosprirodnadzor) Başkanı Vladimir Kirillov Güney Kore’yi ziyaretinde ülke Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile görüşürken, Koreli yetkili ülkesinin “Sibirya kaplanlarına çok ilgi duyduğunu” dile getirdi. Fakat bu sözleri görevli tercüman, “Efendim Güney Kore, Rusya’nın kendilerine birkaç Sibirya kaplanı armağan edilmesini istiyor.” diye hatalı bir çeviri yaptı. Rus tarafı konuyu ele alacaklarını belirtirken, Kore tarafı da bu açıklamayı “sürpriz” olarak değerlendirdi.

Putin kaplanların gönderilmesini istedi

Güney Kore’ye birkaç Sibirya kaplanının hediye edilmesi konusu Ağustos ayında Başbakanlık’ta doğanın korunmasıyla ilgili toplantıda ele alındı. Rusya’nın sürpriz hediyesnden memnun olan Güney Kore gerekli yazışmaları tamamladı. Putin, Rusya ve Güney Kore Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20.yıldönümü şerefine dün gerçekleşen kutlamalarda, üç Sibirya kaplanının hediye olarak gönderilmesi talimatını verdi. Hediyeler önümüzdeki yıl Güney Kore yetkililerine teslim edilecek. Güney Kore, eşi değeri bulunmayan Sibirya kaplanlarını ise Seul devlet hayvanat bahçesinde sergilemeyi düşünüyor.

Sibirya kaplanı Uluslararası Koruma listesinde yer alıyor. Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinde yaşayan Sibirya kaplanları son 12 yılda yüzde 40 oranında azaldı. Uzunluğu 270-310 santimetre, kuyruğu ise 80-100 santimetre olan yırtıcı hayvanın Rusya’daki toplam sayısı yaklaşık 500.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan