Rus moda tasarımcısından: kendi maskeni kendin yap kampanyası

9

Domuz gribi ve mevsimsel griplere karşı korunmanın basit yolu maske takmaktan geçtiği belirtilirken, beyaz veya mavi bez takmak istemeyen vatandaşlar için Rus tasarımcı Maşa Tsigal, özgün maske üretiminin yollarını anlattı.

Son günlerde tüm dünyada ve Rusya'da А/H1N1 virüsü vakalarının artması halkı enfeksiyondan korunmak için maske takmaya yöneltti. Ancak Moskova'da yoğun talep nedeniyle bazı eczanelerde yüksek fiyatlarda bile maskelerin hızlıca tükendikleri görüldü. Hatta bunun üzerine Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, başkent eczanelerini, "Maske ve gribe karşı ilaç bulunmayan eczanenin ruhsatını geri alırım." şeklinde sert uyardı. Halen maske bulamayanlar veya basit beyaz veya mavi renklerde maske takmak istemeyen vatandaşlar için Rus tasarımcı Maşa Tsigal yardıma koştu.

Maskelerin son günlerin modası haline geldiğini belirten tasarımcı Tsigal, "Ben kendi tarzlarına uygun maske takmak isteyenler için elleriyle yapabilecekleri maskeleri oluşturmak istedim." diye konuştu.

Herkesin kolay bir şekilde anti-virüs maskesini yapabileceklerini anlatan Tsigal şöyle devam etti: "Öncelikle istediğimiz bir renkte pamuklu kumaşa ihtiyacımız var. Sentetik kumaş işimize yaramaz. Çünkü hava geçirmiyor. Ardından, kumaş üzerine tebeşirle çizgiler çiziyoruz. Çizgilerin bulunduğu kısımları büküyorum. Buna benzer sekiz adet bez hazırlamam gerekiyor. Daha etkili korunma için maskenin katmanlardan oluşması gerekiyor. Bez parçalarını sıkı bir şekilde bir birilerine bastırıyoruz ve dikiyoruz.”

Maskenin ana kısmını bitirdikten sonra kenarlarına lastik dikildiğini belirten Rus tasarımcı, “Lastiklerin mesafesi şakaklardan kulaklara kadar olması gerekiyor. Daha sonra dikiş makinesinin yardımıyla maskenin iyice dikilmesi gerekiyor. Güzel görünüm oluşması için maskeye farklı resimler de eklenebilir.”

Doktorlar insanların yoğunlukta bulunduğu mekanlarda takılmasını tavsiye ediyor. Kumaşlı maske defalarca kullanabildiğini belirten doktorlar, maskenin en fazla üç saat kullanıldıktan sonra deterjanla yıkanması gerektiğini ifade ediyor. Yıkandıktan sonra ütüyle kurutulması ise maskenin anti-virüs etkisini artırıyor.

Öte yanda Rusya’da gribe karşı ilaçların ve maskelerin ülke genelinde pahalandığı da belirtildi. İlaçların en fazla pahalandığı bölge ise Murmanski bölgesi (yüzde 40). Daha sonra Kararday-Balkar Cumhuriyeti (yüzde 20), Saratov bölgesi (yüzde 18), Vladimir bölgesi (yüzde 14,3), Pskov bölgesi (yüzde 13), Volgograd ve Mordova bölgeleri (yüzde 11) geliyor. Moskova’da daha önce iki ruble olan maskeler ise şimdi 30 rubleye(1 dolar) satılıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan