Arktik buz denizinde 105 yolcusu ile buzkıran sıkıştı

41

Rusya'nın Uzak doğusu Vladivastok’da Arktik bölgesinde seyahat eden buzkıran turistik gemi, 105 yolcusu ile buzlar arasında sıkıştı. Yolcular havaların iyileşmesini bekliyor.

RIA Novosti'ye açıklamalarda bulunan buzkıran kaptanı Hlebnikov sorunun çözülmesi için geminin iki gün beklemek zorunda kalacağını belirtti. Hlebnikov yolcuların güvende olduklarını ve herhangi bir tehlikeli durumun oluşmadığını kaydetti.

 

Buzkıran mürettebatı hava durumunun düzelmesinin ardından yollarına devam edebilecek. Geminin bunun için bir ya da iki gün beklemesi gerekirken yolcuların her hangi bir ek yardım veya müdahaleye ihtiyaçları bulunmadığı ifade edildi.

 

Yolcuların büyük kısmı İngiltere vatandaşı olduğu belirtildi. Gemide ayrıca İngiliz BBC kanalının 'Donmuş Dünya' belgeselini çeken ekibin de bulunduğu açıklandı.

Finlandiya yapımı buzkıran 1981 yılında beri işletmede

Son dönemlerde Kuzey Kutubu gezilerine artan talep dolayısıyla Rusya kutup turizmine önem vermeye başladı. Rusya'ya ait dünyanın en geniş buzkıranları bile kutuplarda yapılan turistik deniz gezilerinde yer almaya başladı. Buzkıranlar özellikle turistler için oldukça çekici olan Kutuplardaki kıyı alanları geziyor. Turistler yolculuk esnasında deniz aygırı, fok ve beyaz kutup ayılarını doğal yaşam koşullarında görebilme imkanını buluyor.

Temmuz ayında Rusya'nın Nükleer Gemi İşletmesi (Atomflot) 120'ye yakın turistle birlikte Kuzey Kutbuna doğru hareket etmişti. Arktik bölgesindeki etkileyici yaşama tanık olmak isteyen turistler kişi başına 23 bin dolar ödemişti. Yolculuklar ortalama 12 gün sürüyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan