Çeçen hacılar doğrudan Medine’ye uçuşun sevincini yaşıyor

4

Rusya’nın Çeçenistan Cumhuriyeti’nın başkenti Grozni havalimanının uluslararası uçuşlara açılmasının ardından, doğrudan ilk sefer Suudi Arabistan’a gerçekleşti.

Sabah erken saatlerde havalimanını dolduran Çeçen hacılar, dualarla Medine’ye uğurlandı. Geçen hafta uluslararası uçuş belgesini alan Grozni havalimanından Wim Air’e ait uçakla 219 Çeçen, hacı olmak için Suudi Arabistan’a gitti. İlk hac kafilesinde Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, bakanlar ve milletvekilleri de yer aldı.

Uzun süredir bu anı beklediklerini kaydeden Kadirov, “İlk hac kafilesi ile birlikte Grozni havalimanından Suudi Arabistan’ın Medine şehrine doğrudan uçuyoruz. Ülke yönetimine bize böyle bir hediye sundukları için müteşekkiriz.” dedi.

Çeçenistan’dan bu yıl hacca gidecek 3050 kişinin yarısının kara yolunu tercih ettiği belirtiliyor. 20 milyonun üzerinde müslümanın yaşadığı tüm Rusya’da hacca gidenlerin sayısı ise 20 bini geçiyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana istikrarsızlıkların devam ettiği ülkede, yaşamın normalleşmesi için çabalar sürüyor. 1994 ve 1999 yıllarında iki kez Rusya ile savaşan Çeçenistan’da bugüne kadar yüz binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan