‘Banka görevlisiyim’ dedi, vekilin 300 bin Euro’su ile kayıplara karıştı

1

Rusya’da hırsızlar artık sıradan vatandaşları değil, bazı siyasileri de hedef seçmeye başladı. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili (Liberal Demokrat Partisi) Eduard Markin’in 300 bin Euro’su bankada çalındı. Korumalarının rubleye çevirmek için getirdikleri parayı, kapıda kendisini banka görevlisi olarak tanıtan hırsızlara kaptırdı.

Milletvekili Markin 300 bin avro parasını rubleye çevirmek için korumalarını paralarla birlikte bankaya gönderdi. Malaya Suharevskaya sokağındaki bankaya gelen milletvekili korumaları kendisini “banka yetkilisi” diye tanıtan hırsıza paraları teslim etti. İçeriye girmemeyi tercih eden korumalar “banka yetkilisinden” paranın rubleye çevirilmesini istedi. Hırsız korumalara “15 dakikaya hemen getiriyorum” diyerek oradan uzaklaştı. Daha fazla beklemekle sabırsızlanan milletvekili korumaları, bu sefer bankaya girerek parayı teslim ettikleri “banka yetkilisini” aramaya başladı. Daha sonra dolandırıldıklarını anlayan korumalar durumu polise aktardı.

Olayla ilgili milletvekili Markin herhangi bir açıklama yapmayı reddetti. Markin’in danışmanı Aleksandr Kobolev ise Rus basınına yaptığı açıklamada milletvekilinin çalındığı paralarıyla bir hayırsever vakfı açmayı planladığını belirtti. Danışman Kobolev, “Milletvekili Markin, bu parayı Uralfinans bankasından kredi olarak almıştı. Amacı yoksul insanlar için hayırsever vakfı açmaktı. Ama yazık oldu.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan