Rusya uyuşturucudan yıllık 70 milyar dolar kaybediyor

2

Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov, uyuşturucudan kaynaklanan suçlardan dolayı ülkenin yıllık ortalama 2 trilyon ruble (70 milyar dolar) kaybettiğini söyledi.

Bir çok ülkenin bu kayıpların istatistiğini tuttuğunu kaydeden İvanov, “Biz de 2 trilyon ruble kaybediyoruz. Ancak tüm kayıpların para ile ölçülmesi mümkün değil. Üretimde yaşanan düşüş, istihdam azalması, ölümler, uyuşturucuya bağlı suçlar son on yılda Rusya’da hızla artıyor.” uyarısında bulundu.

Eroine başlayan bir kişinin 5-7 yılda hayatını kaybettiğini ifade eden yetkili, “Uyuşturucular organize suçları teşvik ediyor. Amerika’lı uzmanların tahminlerine göre de bu ülkedeki kayıp 100 milyar doları aştı.” dedi.

İşgal sonrası Afganistan’da uyuşturucu üretimi 40 kat arttı

Rusya’da tüketilen uyuşturucunun yüzde 90’ınının Tacikistan ve Özbekistan üzerinden Afganistan’dan geldiği biliniyor. 2001 yılında Taliban yönetiminin devrilerek ABD işgalinin başlamasının ardından Afganistan’da uyuşturucu üretimi de 40 kat artmış durumda. Rusya ve ABD Afganistan’da uyuşturucu üretimini ve trafiğini engellemek için iş birliği yapıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan