Rus kilisesi: Kürtaj da yasaklanmalı

3

Rus Ortodoks Kilisesi, ülkede idam cezasının ardından kurtajın da yasaklanmasını talep etti. Sağlık uzmanları ise Rusya’da doğumların yüzde 60’nın kurtajla sonuçlandığına da dikkat çekti.

Rus Ortodoks Kilisesi ordu ve güvenlik güçleriyle işbirliğinden sorumlu yetkilisi Dmitri Smirnov, Rusya’da idam cezasının yasaklanmasının sevindirici haber olduğunu anlattı. Kilise yetkilisi, “Rusya’da idam cezasının tekrar uygulanması çok saçma olurdu. Biz öldürmeye karşıyız. Ağır cinayet işleyen ve ağır ceza alan her suçlunun kendi suçundan pişmanlık duyma olanağı var. Ayrıca bazen mahkemenin yanlış kararıyla da idam yapılıyor.” dedi.

Sıra kürtajda

Kilise yetkilisi Smirnov, idam cezasının ardından şimdi sıranın kurtaja geldiğini belirtti. Smirnov, “Biz kürtaja da karşıyız. Anne karnındaki bebeklerimizin öldürülmesine izin verilemez. Bu da bir idam cezası niteliğinde. Anayasa Mahkemesi bebeklerimizin idam cezası sayılan kürtajı da yasaklasaydı çok iyi olurdu. Ha idam cezası ha kürtaj. İkisi de aynı sorun. Sadece idam cezasında suçlu olan veya mahkemenin hatasıyla insanlar öldürülüyor. Kürtaj ise masum bebeklerin öldürülmesi anlamına geliyor.” diye konuştu.

Rusya’da kürtaj oranı yüzde 60

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat) rakamlarına göre, 2008 yılında ülkede 1,8 milyon kürtaj yapıldı. Uzmanlara göre, Rusya kürtaj vakasıyla ilgili Romanya’dan sonra dünyada ikinci sırada. Ülkede doğumların yüzde 60’ı kürtajla sonuçlanıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan