Moskova’da doğalgaz patladı: 3 ölü, 19 yaralı

0

Moskova’da beş katlı bir binada doğalgaz patlaması sonucu üç kişi hayatını kaybetti, dördü çocuk olmak 19 kişi de yaralandı. Olayın terör eylemi olabileceği iddia edilirken, olay yerinde yapılan incelemeler bu iddiaları doğrulamadı.

Moskova’nın Yunıh Lenintsev sokağı 109 nolu beş katlı binada meydana gelen olayda, dördüncü kattaki evde gece geç saatlerde doğalgaz patladı. Patlama sonucunda 50 metrekarelik bir alanın ciddi şekilde tahrip olduğu belirtildi. Tüm katlarda hasar oluştuğu gerekçesiyle Moskova Belediyesi Güneydoğu Bölge Yönetim Başkanlığı vatandaşları yakında bulunan 479 nolu okul binasına tahliye etti.

Yetkililer, ayrıca mahsur kalan vatandaşların geçici olarak Kuzminki otele yerleştirmeyi planlıyor. Arama-kurtarma çalışmaları için Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na ait 160 yetkili ve 49 teknik araç da bölgeye aktarıldı. Olayda üç kişi hayatını kaybetti, dördü çocuk olmak üzere 19 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Rus polisi: Terör değil

Olayın meydana geldiği ilk dakikalarda vakanın terör eylemi olabileceği iddiası üzerinde de duruldu. Bunun üzerine Moskova Emniyet Müdürlüğü uzmanları bölgede özel tahkikat yaptı. Yapılan soruşturmalar sonucunda olayın terör olmadığı kesinleşti. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Moskova Bölge Başkanı Anatoli Bagmet, olayla ilgili “dikkatsizlik yüzünden ölüme neden” gerekçesiyle dava açtıklarını da kaydetti.

Moskova Belediyesi patlama sonucunda ciddi hasar gören binanın onarılması veya yıkılarak yeniden inşa edilmesiyle ilgili özel bir araştırma yapacaklarını da ifade etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan