Moskova’da sarhoş üç polis iki Abhaz’ı vahşice dövdü: 1 ölü

5

Moskova’da üç sarhoş polis Abhaz kökenli iki erkek vatandaşı vahşice dövdü. Polis coplarından ağır şekilde yaralanan Abhaz vatandaşlarından biri hayatını kaybetti.

Moskova Emniyet Müdürlüğü Basın ve Enformasyon Dairesi Başkanı Viktor Biryukov, sarhoş polislerin gözaltına alındığını ve olayla ilgili soruşturma açıldığını belirtti. Yakalanan Anver İbragimov (22), Viktor Kuznetsov (26) ve Aleksey Çernikov’un (22) geçen yıl polise işe alındıkları ve Moskova’ya başka bölgelerden geçici görev için tayin edildikleri de belirtildi.

Rusya Soruşturma Komisyonu Başsavcılığı da olayı doğrulayarak, Abhaz vatandaşın Zelenodolski sokağındaki eczanede hayatını kaybettiğini kaydetti. Polislerin amiri Albay Vladimir Domaşev’in de görevinden alındığı da gelen haberler arasında. Moskova Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, olayla ilgili yapılan soruşturmada polislerin suçunu itiraf ettiği de kaydedildi.

Rusya insan hakları savunucusu Lev Ponamoryov, olayı sert bir şekilde kınayarak, ülkenin polis teşkilatlarında ciddi reformlar yapması gerektiğini belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan