Rus milyader Hitler’in mercedesini satın aldı, İnönü'nün mercedesi alıcı bekliyor

70

İsmi açıklanmayan bir Rus milyarder, Nazi lideri Adolf Hitler’in siyah Mercedes’ini arabasını satın aldı. Satış fiyatının net olarak ne kadar olduğu açıklanmıyor. Satışta, Türkiye eski Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Mercedes marka otomobili de bulunuyor.

Hitler’in arabasına talip olan Rus zengin arabayı almadan önce, Mercedes’in Hitler’e ait olup olmadığını netleştirmek amacıyla uzun süre araştırma yaptığı da belirtildi. Kimliği meçhul Rus zenginin elinde Hitler’in Mercedes arabası fotoğraflarıyla araba üzerinde uzun ve titiz inceleme yaptığı da kaydedildi. Araştırmanın ardından arabanın Hitler’e ait olduğu kanaatına varan Rus milyarder daha sonra kesenin ağzını açtı.

Savaş dönemi dünyanın gözde markası idi

Mercedes 770 markalı ve K1A 148461 plakalı araba Hitler’in altı özel arabasından biri sayılıyor. Hitler bu arabayla kendisini selamlayan kalabalığın arasından geçmeyi ve Nazi işaretiyle selam vermeyi çok seviyordu. Eski SSCB’nin Nazi Almanyası’nı yenmesi ve Hitler’in ölmesinin ardından dönemin en lüks arabası sayılan Mersedes770 çoğu koleksiyoncu tarafından el değiştirdi. Sonra da 2008 yılına kadar Las-Vegas’taki İmperial Palace araba müzesinde sergilendi. 2008 yılında ise arabayı 59 yaşındaki eski araba koleksiyoncusu Michael Frohlich satın aldı. Bazı bilgilere göre Frohlich araba için 4-10 milyon avro arası para saymıştı.

Satışta Türkiye eski Cumhurbaşkanı İnönü’nün arabası da bulunuyor

Eski araba koleksiyoncusu Frohlich, elinde daha beş Mersedes770 markalı araba olduğunu da anlattı. Bunlardan dördü Nazi Almanyası Dışişleri Bakanı Fon Ribbentrop’a, biri ise Türkiye eski Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye ait.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan