Çeçen Ebubekir yürüyerek hacca gitti

42

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde oturan Ebuekr 5 bin kilometre yolu yürüyerek hacca gitti. İki aydır yollarda olan Ebubekr kutsal mekanlara ulaştı. Yürüyerek hacca gitmeye yemin ettiği için bu yolu tercih eden Çeçen hacı adayı, günde ortalama 100 kilometre yol kat etti.

Çeçen Ebubekir kutsal topraklara ulaşabilmek için Türkiye, Suriye ve Ürdün üzerinden yürüdü. Mekke’de El-Cezire muhabirine açıklamada bulunan Ebubekir, “Yürürken bulunduğum ülkenin vatandaşları bana yardımcı oldu. Bazıları ise arabalarıyla bana sınıra kadar eşlik etti. Yorulduğum sıralarda Kuran-ı Kerim ve ayetlerini okuyarak yorgunluğumu atıyordum. Bu bana bir ilham kaynağı da oldu.” dedi.

Çeçen hacı, yürüdüğü sıralarda kendisine arabayla seyahet etme konusunda yardımcı olmak isteyen insanların teklifine, “Hayır! Atalarımız kutsal topraklara, Mekke’ye yürüyerek gitmiş. Ben de aynısını yapmam gerekiyor.” diye yanıt vererek geri çevirdiğini belirtti.

Bu yıl ilk kez Çeçenistan’ın başkenti Grozni’den Suudi Arabistan’a doğrudan hacılar uçakla gitme imkanı bulurken, geçen yıl de bisikleti ile hacca giden bir Çeçen hacı Rus basınında gündem olmuştu.

Rusya’dan 20 binden fazla Müslüman kutsal topraklarda hac görevini yerine getiriyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan