Domuz gribi maskesi ile gasp yaptılar

5

Moskova’da domuz gribine yakalanmamak için vatandaşların taktığı sağlık maskesi hırsızların işine yaradı. Başkentte beyaz sağlık maskesi takan üç hırsız bir Çinli vatandaşını öğle saatlerinde gasp etti. Sağlık maskesini ırkçı ve faşizan gruplar da eylemlerinde sıklıkla kullanmaya başladı.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, Avrupa’yı örnek göstererek vatandaşların grip salgınlarına yakalanmaması için sağlık maskesi takmasını istiyor.

 

İlginç gasp olayı Moskova’nın güneydoğu semtindeki Tsimlyanski sokağında meydana geldi. Bir ticaret merkezinde çalışan bir Çinli bayan eski model Mercedes arabasında arkadaşını beklerken, sağlık maskesi takan üç gaspçının ani saldırısına uğradı.

 

Kapıyı açan kimliği belirsiz gaspçılar Çinli vatandaşa yumrukla saldırarak bayanın çantasını aldı. Daha sonra da kimliği belirsiz gaspçılar Çinli vatandaşı arabasından yere atarak arabayı da gasp edip hızla uzaklaştı. Rus güvenlik gücü yetkilisine göre, olayla ilgili zarar yaklaşık 400 bin ruble (14 bin dolar).

Suçluların yakalanması için Moskova’da polis özel operasyon başlattı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan