Moskova tren istasyonundaki bomba ihbarı asılsız çıktı

3

Rusya’nın başkenti Moskova’dan St. Petersburg’a giden Nevski Express’ine yönelik bombalı saldırının ardından, güvenlik güçlerine ihbar bilgileri gelmeye başladı. Moskova’da bulunan Kievski tren istasyonunda bomba olduğunu yönündeki ihbarı değerlendiren polis istasyonu tamamı ile boşalttı. Köpek ve bomba uzman ekipleri ile istasyonu araştıran polis, herhangi bir patlayıcı düzeneğe rastlamadı.

Kimliğini açıklamayan bir kişi polis merkezini arayarak, Kievski tren istasyonunda patlayıcı madde olduğu şeklinde ihbarda bulunmuştu. Ria Novosti haber ajansına açıklamada buluna polis kaynağı, “Gerekli incelemeler yapıldı. Herhangi bir patlayıcı madde bulunamadı. İnsanların yeniden istasyona girmesine izin verildi.” dedi.

Yetkililer, Nevsky Express’in 7 kg TNT kalıbına denk bomba ile patlatılmasının ardından, başkent Moskova’da ve diğer şehirlerde terör saldırısı ihtimaline karşı korkuların arttığına dikkat çekiyor. Patlamada 39 kişi ölürken, 100’e yakın kişi de yaralandı. 1990’lı yıllardan bu yana terörle yaşayan Rusya’da, son yıllarda Kafkas bölgesinin dışında bu çapta bir saldırı meydana gelmemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan