Ruslar 13 yaşında da, 80 yaşında da gelin gidiyor

20

Rusya'nın başkenti Moskova'da son zamanlarda evlilik gerçekleştirenler arasında en genç gelinin 13 yaşında, en yaşlı gelinin ise 80 yaşında olduğu bildirildi.

RIA Novosti'de düzenlediği basın toplantıda Moskova'daki evliliklere değinen Moskova Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Lyudmila Şvetsova Rusya'da kanunen reşite erdikten sonra evlenme izninin verildiğini bildirdi.

 

İstisnayi durumlarda ise daha erken evlenmeye de izinlerin verildiğini belirten Şvetsova, Moskova'da en genç evliliğin 13 yaşında bir bayanın gerçekleştirdiğini söyledi. Bu durumların kızın hamile kalması halinde meydana geldiğini anlatan Şvetsova, "Bu tür kızlara belediye yardımda bulunuyor. Hem maddi, hem manevi olarak kızların okullarını bitirmeleri ve çocuklarını büyütmelerine yardımcı oluyoruz. 13 yaşında doğum yapma vakaları bile mevcut, bu durumlarda tabii ki kız evlenmek zorunda." diye konuştu.

 

Aynı zamanda 80 yaşında olmasına rağmen evlenmek isteyenler de ortaya çıktığını ifade eden Şvetsova, "Yakın bir zaman diliminde sosyal kurumlarımızdan birisinde yaşayan yaşlılar evlenmeye karar verdi. Bayanın yaşı 78 idi, erkeğin ise 85. Biri birilerini beğendiler ve evlenmek istediler." dedi.

Belediyenin 50 yıldan fazla birlikte olan ailelere de yardımda bulunduğunu da belirten Şvetsova, "Onlar için evlilik dairesinde yeni bir evlilik merasimi düzenliyoruz. Ve bu programa arkadaşlarını ve akrabalarını davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Rusya'da özellikle boşanmaların da sık meydana geldiği belirtiliyor. Evliliklerden yüzde 32'isi on yıla varmadan dağıldığı ifade ediliyor. Genç evlilikler arasında sık ayrılmalar görülüyor. Böylelikle 2008 yılında gerçekleşen evliliklerden yüzde 7'si boşanmaya karar verdi.

Moskova Belediyesi tarafından 10 çift üzerinde yapılan ankete göre boşanmaların nedenini yüzde 14'ü karakter uyuşmazlığını gösterirken, yüzde 13'ü ise ihanetin boşanmaya yol açtığını kaydetti.

Bunlara rağmen yine de Moskova Belediyesi’nin iyimser olduğunu belirten Şvetsova, Moskova'da yıldan yıla boşanma oranlarında yüzde 2-3 azalma görüldüğünü ifade etti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan