Moskova'da faaliyet gösteren otomobil çetesi etkisiz hale getirildi

7

Rusya'nın başkenti Moskova'da faaliyet gösteren araba hırsızı bir grup polislerce etkisiz hale getirildi.

Moskova Emniyet Adliye Şubesi sözcüsü Aleksey Bahromeyev basına yaptığı açıklamada en az iki üyesi olan grubun yakalandığı bilgisini verdi. Grupta biri 35 yaşında Ukrayna doğumlu diğeri ise 37 yaşında Rusya'nın küzeyinde bulunan Rostov şehri doğumlu bir vatandaş yer alıyor.

Zanlıların Chevrolet Lacetti ve Mazda otomobil marka otomobillerini çalmada uzmanlaştıklarını anlatan Emniyet sözcüsü, "Her iki model da oldukça popüler, böylece onları satmakta sorun yaşanmıyor. Ayrıca yedek parçalarına da talep yüksek olması nedeniyle bu iki modeli çalıyorlar. Zanlıların arabaları Zelenogradskaya sokağında bulunan garajda demonte ettiklerini tespit ettik. Polis memurları garajın içinde otomobillere ait birçok yedek parçaya rastladı." diye konuştu.

Zanlıları yakalayan polis memurları grubun otomobillerin güvenlik sistemlerini etkisiz hale getirmek için çok iyi donanıma sahip olduklarını kaydetti.

Özel tarayıcı ile otomobil alarm sistemini etkisiz hale getirdiklerini anlatan polis yetkili otomobilin içine girdikten sonra hırsızlar ekstra motor kontrol ünitelerini kullandıklarını anlattı. Hırsızlar, otomobilin motorunu kontrol eden bağlantıları kestikten sonra kendi anahtarı ile motoru çalıştırıyor.

Hırsızlar kendi garajlarına yakın olan mekanlarda park edilmiş araçlar üzerinde yoğunlaşıyor. Olay ile iglili incelemeler devam ederken polis yetkilileri şahısların diğer hırsızlıklarla ilgili bağlantılarını da araştıyor.

Bu grup Rusya'da son günlerde sıkça yakalanan otomobil hırsız çetelerinden sadece biri. Geçtiğimiz hafta 12 kişiden oluşan bir grup yakalanırken, iki hafta önce de 13 kişiden oluşan ve Rusya'nın merkezinde faaliyet gösteren bir çete etkisiz hale getirilmişti.

Son 10 ayın istatistiklerine göre ülke genelinde 71 bin 900 otomobil çalındı. Çalınan araçların büyük bölümü Rusya'nın merkezinde gerçekleşirken en çok yerli üretim otomobiller çalındığı kaydediliyor. Otomobil hırsızları yüzde 36 oranında yabancı marka tercih ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan