Moskova'da hayvan mezarlığına büyük ilgi

36

Mezar taşları hafifçe karla kaplı, insanların bu dünyayı terkeden sevdiklerini ziyaret edebilmeleri için huzurlu ve sakin bir ortam var burada. Ancak bu mezarlık insanların gömüldüğü bir yer değil, burası evcil hayvanların gömüldüğü mezarlık.

Evcil hayvanlar mezarlığı sahibi Andrey Juravlev mezarlıkta köpek ve kedilerin dışında, hamster, papağan ve atların da bulunduğunu anlatıyor. Juravlev, "Mezarlığı vatandaşlar sevdikleri hayvanları onurlu bir şekllde gömebilmeleri için kurduk." diyor.

Mezarlık fikri Juravlev'un kişisel deneyiminden geldi. Küçük yaştayken evcil hayvanları ölen Juravlev onları basit bir şekilde toprağa gömmek zorunda kalıyordu. Bu durumu değiştirmek için yıllar sonra Juravlev Rusya'da ilk sertifikalı hayvan mezarlığı çalıştırmaya başladı. Defin hizmetleri çerçevesinde hayvanların yakılarak küllerinin gömülmesi ve vedalaşma programları düzenmeye başlandı. Bir çok hayvan severler tarafından bu uygulamalar büyük memnuniyetle karşılandı ve hizmet büyümeye başladı.

Hayvanların insanlar gibi dünyanın bir parçası olduğunu belirten evcil hayvan sahibi Olga Melkina, "Onlar da bizim kadar burada bulunma hakkına sahip. Bu durumu küçümseyemeyiz." şeklinde duygularını ifade ediyor.

Ancak duygusallığın yanında hayvan mezarlığının pratik açıdan da olumlu tarafı mevcut. Çürüyen hayvanlar çevreye zehirli madde yayıyor, bu nedenle Moskova Belediyesi güvenlik önlemi olarak ölen bütün evcil hayvanların cesetlerinin yakılması doğrultusunda talimat verdi.

Moskova belediyesi hayvan cesetlerinin yakılmasını istiyor

Moskova çevresinde birçok kişinin ölen hayvanlarını yaşadıkları binalar önünde gömdüğünü anlatan Juravlev, "Hayvan cesetleri çocukların oyunadığı parklarda gömülüyor. Bu insanlar ne kadar tehlikeli bir iş yaptıklarının farkında değil. En doğrusu evcil hayvanların ölüsünü yakmak ve daha sonra külleri gömmektir." diye anlatıyor.

Defin hizmetleri evcil hayvanlar sahiplerinin teseli olmalarını sağlıyor. Çünkü hayvanlar hayatlarının bir parçası haline geldi.

İlk zamanlarda hayvan mezarlığının kurulmasında problemlerin yaşandığını anlatan Juravlev, "Bazıları bize 'insan gömmek için yeterice yer bulamıyoruz, siz hayvanlar için yer işgal etmek istiyorsunuz' dediler. Ancak zamanla bu sorun çözüldü. Almanya'ya gittik ve bu ülkenin örneğinden yola çıkarak Rusya'da çalışmalar gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Moskova'da yaklaşık iki milyon kayıtlı evcil hayvanın bulunduğunu belirten Juravlev, bu hayvanların sahiplerinin zamanı geldiğinde gömmek için kendilerine başvuracağını umuyor.

Melkina da birçok hayvan severin fırsatı olması halinde hayvanlarını onurlu şekilde gömmek istediklerini düşünüyor. Melkina, "Biz de hayvanımızın öleceğini düşünüyoruz. Bu yüzden hamster yerine kedi seçtik. Çünkü kediler daha uzun yaşar. Çocuğumuz için de bu daha iyi. Kedimiz öldüğünde eminim ki onu hayvan mezarlığında gömeceğiz." diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan