Moskova'da ö yılın en sıcak günü yaşanıyor

5

Buzulların erimesi, su baskınları ve değişen iklimler Rusya’da da kendisini derinden hisseettiriyor. Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan hayvanat bahçesinde kış uykusuna dalamayan ayılar huzursuzlanırken, başkentte kış aylarının en sıcak günlerinden biri yaşandı. Mevsim şartlarının üzerinde seyreden sıcaklıklarda ö yılın rekoru kırıldı ve Moskova’da 2 Aralık’da 8,1 derece sıcaklık ölçüldü.

Hava Durumu Haberlerini yayınlayan Meteonovosti web-sitesinde Moskova'da Aralık ayında sıfırın üzerine artı derecelik sıcaklığın en son 1898 yılında kaydedildiğini belirtti. 1898 yılında da artının üzerinde olan hava durumu +7 derece göstermişti. Böylelikle bugünün havası 111 yıllık rekoru kırmış oldu. Meteoroloji uzmanları sıcaklıkların yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Ilık hava trajediye yol açabilir

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Rusya Başkanı Aleksey Kokorin hava sıcaklığındaki bu değişiklikler bitki örtüsünü ve hayvanların yaşamını olumsuz etkileyeceği konusunda uyardı. Kokorin, "Sıcak havayı sert soğukların izlemesi halinde bir çok hayvan ve bitki ölebilir. Ilık hava ne kadar uzun kalmaya devam ederse sonuç o kadar trajik olur." diye konuştu.

Alışılmadık sıcak hava ayırca Moskova yakınlarındaki ormanlarda mantarların büyümesine yol açtığı görüldü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan