Rus trafik polisi zor durumda kalan anneye ebelik yaptı

4

Rusya’nın polisle ilgili vakalarına bir yeni ilginç olay daha eklendi. Moskova Çevre Yolu’nda (MKAD) görevli iki trafik polisi doğum sancılarıyla sıkışan anneye ebelik yaptı.

Olay Moskova Çevre Yolu’nun 78.kilometresinde meydana geldi. Görevi önceki nöbetçi meslektaşlarından teslim alan polis yüzbaşısı Sergey Menkov ve subay Ruslan Petrov iş başı yapmaya hazırlanıyordu. Bu sırada yerli VAZ-2106 markalı araba trafik polisi mıntıkasına yaklaştı. Araçtan inen vatandaş, “Eşimin doğum sancısı başladı. En yakında bulunan hastaneden ambulans çağırabilir misiniz?” diye telaşla rica etti.

Polisler hemen hastaneyi arayarak durumu aktardı. Ama sancıları artan bayanın durumu fenalaşıyordu. Rus trafik polisleri hemen bayanı trafik mıntıkasındaki bir odaya aldılar. Çaresiz kalan polisler kadının doğumunu gerçekleştirerek ebelik yapmak zorunda kaldı. Erkek çocuğu eline alır almaz yüzbaşı Menkov, beyaz polis gömleğini çıkararak bebeği sardı.

Rus resmi Vesti televizyon kanalına konuşan polis Petrov ise olayı şöyle anlattı: “Bayanı içeri odaya aldığımızda ilk tıbbı müdahele olayını hatırladık. Ne yapacağımızı bilmiyorduk. Ben amirim yüzbaşı Menkov’un üzerini çıkarttığını görünce, sağlık ambulansının yetişemeyeceğini anladım. Ve doğumu yapmak zorunda kaldık.”

Daha sonra trafik polisi mıntıkasına gelen sağlık görevlileri anne ve yeni doğmuş bebeği Moskova’daki bir doğumhane hastanesine götürdü. Bebeği ve annenin durumunu inceleyen doktorlar polislerin ebelik becerisine de tam puan puan verdi.

Moskova Trafik Polis Müdürlüğü, görevi başında “profesyonel davrandığı gerekçesiyle” Rus polisleri Menkov ve Petrov’a özel hediyelerle ödüllendirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan