Kar yağışını engellemeyi düşünen Lujkov’dan ilginç itiraf: Kar Allah’ın işi, ben ne yapabilirim?

49

Rusya’nın başkenti Moskova’da kar tartışması devam ediyor. Kar bulutlarını dağıtarak şehre kar yağışını engellemek isteyen belediyenin, bu kez hiç yağmayan karla başı dertte. Son günlerde havaların sıcak geçmesi ve yüz yıllık rekorların kırılması endişe ile karşılanıyor. Bir anda soğuması muhtemel havaların bitki örtüsüne önemli ölçüde zarar vermesinden korkuluyor.

Yağmayan kardan dolayı eleştirilen Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, “Moskova’da kar yağmıyorsa, benim ne kabahatim var? Bu Allah’ın işi.” dedi. Gazetecilerin, “Siz daha önce Moskova’da bol kar yağışını engellemek için deneyler yapmayı planlıyordunuz?” sorularına Belediye Başkanı, “Hava şartları çerçevesinde gelecekte yapabileceğimiz özel deneylerden vazgeçmiş değiliz. Ama daha zamanı gelmedi. Ne zamanki bol kar yağışı olursa, o zaman özel deneyimleri devreye sokarız. Kar en fazla orman ve kır alanlarına lazım. Moskova’da ise fazla karın olmamasını istiyoruz.” diye yanıtladı.

Karın yağmaması Allah’ın işi, ben ne yapabilirim ki?

Bir gazetecinin “Ama şimdi Moskova’da hiç kar yok.” sorusu üzerine Lujkov dayanamayarak, “Ben ne yapıyım? Moskova’da kar yağmıyorsa, benim kabahatim ne? Bu Allah’ın işi.” diye karşılık verdi. Lujkov ayrıca, herkesi rahatlacak açıklamalar yaparak yakın zamanda Moskova’da normal kış havasının olacağı müjdesini de verdi.

Moskova Belediye Başkanı, “Merak etmeyin, yakında çok kar yağacak. Moskova’da 2,5 metre kar olacak. Kimin kara ihtiyacı olursa paylaşabiliriz.” esprisi yaptı.

Daha önce büyük kutlama ve törenlerin olduğu günlerde bulutları uçaklar kaldırarak dağıtan Moskova Belediye Başkanı Lujkov, karla mücadelede de ilginç bir çalışma başlatmıştı. Lujkov, kış boyunca karların temizlenmesi için önemli oranda harcama yapıldığını, bunun yerine karın yağmasını önlemenin daha ekonomik bir çözüm olacağını söylemişti. Lujkov’a göre, kış boyunca şehrin dışına yağdırılacak kar sayesinde çiftçiler de daha fazla ürün hasat edebilecek.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan