Rusya’da alkol satışları yüzde 15 düştü, alkolle mücadeleden sonuç alınıyor

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in ‘ulusal afet’ ilan ettiği alkole karşı mücadelede Rusya başarılı olmaya başladı. Kişi başına yıllık 18 litre alkolle dünyanın en çok içki tüketen ülkesi olan Rusya’da açık alanlarda alkol tüketimine getirilen yasak, kısmi reklam yasağı, vergilerin artırılması ve diğer önlemlerle satışlar yüzde 15 düşürüldü.

Federal Alkol Merkezi’nden Vadim Drobiz basına yaptığı açıklamada 2009’un ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre farklı ürünlerde yüzde 14,5’le yüzde 16 arasında satışların düştüğünü açıkladı. Rusya’da gerçekleşen cinayetlerin yüzde 80’i ve intihar vakalarının da yüzde 40’ı alkolle bağlantılı.

İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev kişi başına yıllık tüketimin 10 litreyi aşması durumunda ulusal tehdit oluşturduğunu, Rusya’da 8 litre daha fazla tüketilerek riskin iki kat arttığını açıklamıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı raporu değerlendiren Bakan, alkole başlama yaşının da 16’dan 13’e düştüğünü ifade etmişti.

Toplumsal Oda’nın verilerine göre Rusya’da her yıl 500 binden fazla kişi alkol nedeni ile hayatını kaybediyor.

VTsIOM Kamuoyu Araştırma Kuruluşu’nun verilerine göre halkın 65’i alkolle mücadele çerçevesinde yürütülen programlara destek veriyor.

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un 1985 yılında uygulamaya koyduğu alkol yasakları, kaçak üretime neden olarak daha fazla ölümlere neden olmuştu. Toplumun bilinçlendirilmesi yönündeki çalışmaların önemine dikkat çeken uzmanlar, yasakla birlikte eğitim programlarının da yürütülmesini öneriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan