Sıcaklar yüzünden ayılar kış uykusuna dalamıyor

5

Rusya’nın başkenti Moskova’da etkili olan sıcak havalar kış uykusuna dalan ayıları doğrudan etkiledi. Karın yağmaması ve sıcaklıkların sıfırın altına inmemesi nedeni ile Moskova Hayanat Bahçesi’ndeki ayılar tedirgin.

Moskova Hayvanat Bahçesinde bulunan üç boz ayı ve dört Himalaya ayısı hala kış uykusuna giremedi. Bu tür mevsim uykusuzluğunun bir kaç yıldır devam ettiğini anlatan Moskova Hayvanat Bahçesi Basın Danışmanı Elena Mendosa "Son bir kaç yıldır ayıların normal şekilde kış uykuya girmeleri görülmedi. Bunun için sabit düşük hava sıcaklığı, ve yüksek kar oranına ihtiyaç var." diye konuştu.

On yıl önce ayılar Aralık ayının başında kış uykusuna girerken, geçtiğimiz yıl ise ayılar ancak kışın ortasında kış uykusuna dalabildi. Uzmanlar ukusuzluğun hayvanların sağlığı üzerinde olumsuz etki göstermediğini kaydediyor. Mendosa durumu şöyle açıkladı: "Hayvanların kış uykusuna girmemeleri sorun oluşturmuyor. Vahşi doğada hayvan uykuya girmediği için aç kalıyor, burada ise biz sürekli taze yem veriyoruz ve hayvanlar sürekli toklar."

Beyaz ayılar kış uykusuna dalmıyor

Kış uykusu tüm ayılarda görülmüyor, mesala beyaz ayılar hiçbir zaman kış uykusuna dalmıyor.

Ayıların kış uykusu hayvanın bünyesi için önemli korunma mekanizmalarından biri. Kış uykusu hayvanın olumsuz hava şartları esnasında, gıdasız, zor dönemi geçirme görevini görüyor. Kış uykusuna dalan ayının vücut sıcaklığı normalin altına düşüyor ve kalp atışı yavaşlıyor, ancak buna rağmen ayı gerektiğinde kendini canlandırarak yeniden ısınabiliyor.

Öte yandan Moskova'da iki gündür kış aylarının en sıcak günleri yaşanıyor. Mevsim şartlarının üzerinde seyreden sıcaklıklarda 111 yılın rekoru kırıldı ve Moskova’da 2 Aralık’da 8,1 derece sıcaklık ölçüldü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan