40 sene bekledi ev alamadı, Putin’e söyledi 40 dakikada ev sahibi oldu

3

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in dün gerçekleşen canlı yayın programında ilginç gelişmeler yaşandı. İkinci Dünya Savaş gazisi teyzesinin yıllardır söz verilmesine rağmen ev alamadığı şikayetini ileten vatandaşa, 40 dakikada çözüm bulundu. Yaşlı kadın Nina Demidenko 85 yaşında ev sahibi oldu.

 

Putin’in vatandaşlara yönelik canlı yayın programında Azov kentinden telefonla arayan Oleg Trusov, Başbakan’a teyzesi Nina Demidenko’nun İkinci Dünya Savaş gazisi olmasına rağmen halen ev sahibi olamadığını anlattı. Şikayeti dinleyen Putin, “Merak etmeyin, zaten teyzeniz savaş gazisi. Ve savaş gazilerine ev verilmesiyle ilgili talimatımız var.” dedi.

 

40 dakika sonra belediye müjdeyle kapısını çaldı

Başbakan’ın bu konuşmasından hemen 40 dakika sonra Azov kentinde oturan 84 yaşındaki Nina Demidenko’nun kapı zili çalındı. Kapıyı açan yaşlı gazi karşısında Azov Belediye memurlarını buldu. Belediye yetkilileri, “Nina Fyodorovna haydı gözünüz aydın, yakında kendi eviniz olacak! Evle ilgili belge, kayıt işlerini yapmaya geldik.” müjdesi verdi.

Göz yaşlarına hakim olamayan Nina Demidenko ne yapacağını şaşırdı. Rusya basınına konuşan yaşlı gazi, “Böyle hızlı olacağını beklemiyordum. Belediye üst düzey yetkilileri, yarın geleceklerini ve bana en iyi evi vereceklerini anlattı. Bak sene hele işe! Ev alabilmek için defalarca belediyenin kapısını çaldım. Bir bilseniz... Her zaman geri çevriliyordum, şimdi ise çok ilgiyle karşılıyorlar!” diye konuştu.

Yaşlı gazi, belediyenin kendisine ev vermemek için çok bahane uydurduğundan da dert yandı. Demidenko, “Belediye, ev alabilmek için zamanında resmi sıraya girmediğimi bahane ediyordu. Ben artık umudu kesmiştim, hayatımın geri kalan zamanında evim olacağına inanmıyordum. Gençlik yıllarımızda kolhoz (Sovyet sisteminde yerel köy idaresi) bize ev vermişti. Eşim ölünce evi elimizden aldılar. Üvey annemin yanına taşındım, ama o da ölünce yine kendimi sokakta buldum. Çünkü eve oturum kaydım bulunmuyordu. Şimdi de yıkık dökük evde oturuyorum, nerdeyse çatısı çatısı da yok gibi. Çoçuklarımız yok. Akrabalardan sadece kız kardeşim var. O da oğlu ve ailesiyle iki odalı dairede oturuyor.” dedi.

Yaşlı teyze Demidenko, Putin’i çok sevdiğini de belirterek ev verdiği için de şükranlarını iletti. Demidenko, “Yeğenim Putin’e ev almam için canlı yayında istekte bulundu. Gözlerim hasta olduğu için televizyon seyredemiyorum. Yeğenim olayı bana anlatınca çok mutlu oldum. Putin’e çok saygım var, her konuşmasını dinlerim.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan