Gece kulübü faciasında fatura büyüyor; ölü sayısı 109'a çıktı, yaralılardan 88'inin durumu ağır

2

Rusya’nın Ural bölgesi Perm şehrinde bulunan bir gece kulübünde meydana gelen patlama ve sonrasında çıkan yangında 102 kişi öldü, 134 kişi de yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 7'sinin daha hayatını kaybettiği, 88 yaralının da durumlarının ağır olduğu belirtiliyor.

Rusya istihbarat teşkilatı FSB yetkilileri olayın nedeninin terör saldırısı olmadığını açıklarken, Rusya Araştırma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin olayın kutlama esnasında kullanılan patlayıcılar ve havai fişeklerden kaynaklandığını açıkladı. Eğlence merkezinin tavanın plastik kaplı olması ve yeterli yangın güvenliğinin olmaması ölü sayısının artmasına neden oldu.

“Topal At” ismindeki gece kulübünün jübile kutlaması yaptığı ve daha çok kendi çalışan ve yakınlarının akşam eğlencesine katıldığı belirtiliyor. Cuma gecesi TSİ 22:15’de meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına aldı. Rusya televizyonlarında yayınlanan görüntülerde ölü ve yaralıların yakınları kendilerine hakim olamazken, kulübün önüne toparlanan insan cesetleri facianın büyüklüğünü anlatmaya yetiyor.

200’den fazla kişinin bulunduğu bir anda gerçekleşen patlama sonrası panik yaşayan insanların büyük çoğunluğunun karbon monoksit gazı zehirlenmesi ve izdiham nedeni ile hayatını kaybettiği belirtiliyor. Gece kulübünün diğer konutlardan müstakil olması, diğer binaların zarar görmemesini sağladı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin olayla ilgili bir hükümet komisyonunu oluşturarak bölgeye gönderdi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de bölge valisi Oleg Çirkunov’la bir görüşme yaparak, olayın kurbanlarına gerekli yardımın bir an önce ulaştırılmasını istedi.

Sabah erken saatlerde bölgeye gelen Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şaygu, Sağlık Bakanı Tatyana Golikova ve İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev yedi hastanede bulunan yaralıları ziyaret etti. Durumu ağır olan 20 kadar yaralının da Moskova’ya gönderildiği belirtiliyor.

Devlet kulüpte hayatını kaybedenlerin ailelerine 100 bin ruble (3 bin 400 dolar) tazminat ödeyecek. Moskova’nın 1200 km doğusunda bulunan Perm’in 1,2 milyon nüfusu bulunuyor. Olayla ilgili inceleme başlatılırken, gece kulübünün sahibi Anatoli Zaka tutuklandı. Olayda ihmali bulunan dört kişi aranıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan