Hacklenen Rus gazete tüm arşivini kaybetti

3

Rusya'nın popüler gazetelerinden Moskovskiy Komsomolets hackerlerin saldırısı sonucu web sitesinin editoryal arayüzü ve günlük arşivler dahil tüm içeriğini kaybetti.

Basına açıklamada bulunan Moskovskiy Komsomolets (MK) gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Pavel Gusev hackerlerin sistemi devre dışı bırakmak için sadece 10 dakikaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

 

Gusev, "İnternet sitesi sorumluları olup biteni fark ettiklerinde sistemi kapatmaya çalıştı, ancak artık çok geçti." diye konuştu. MK web sitesinin bir güvenlik sisteminin olduğunu ancak yine de bir çok bilginin tahrip edildiğini açıklayan Gusev, saldırının kimin tarafından yapıldığını henüz tespit edemediklerini söyledi. MK Genel Yayın Yönetmeni saldırının Güney Kore serverlerinden yöneltildiğinin tespit edildiğini ifade etti.

 

Web-sitenin maddi açıdan zararı konusunda her hangi bir bilgi vermeyen Gusev, ancak gazetenin çok ciddi zarar gördüğünü söyledi. Gusev web-sitenin pazartesiden itibaren yeniden çalışmaya başlayacağı bilgisini verdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan