“Nevski trenine saldırıda bomba değil, koltuklar insanları öldürdü”

4

Önceki günlerde Rusya’da meydana gelen Nevski Express hızlı trene yönelik terör saldırısının yankıları sürüyor. Kommersant gazetesi, patlama sırasında trende bulunan vatandaşların ölümüne bombadan ziyade, sağlam olmayan Alman üretimi koltukların neden olduğunu iddia etti.

Kommersant’ın haberine göre, patlama sırasında insanların oturduğu koltuklar yerden koparak vagonun içinde “uçtu” ve paramparça oldu. Bu iddiayı yardım için ilk dakikalarda olay yerine koşan yerli insanlar da doğruluyor. Gazete, “Tren çok konforlu olarak hazırlanmasına rağmen, içerisindeki Alman yapımlı alüminyum koltuklar ise kalitesiz ve sağlam değildi. Daha önce (2007) meydana gelen Nevski Express hızlı trenindeki terör saldırısında ise Rus yapımlı koltuklar kopmamıştı. Daha sağlam idi.” yorumunda bulundu.

Olay yerinde inceleme yapan ilgili uzmanlar, trene yönelik terör saldırısı sonucunda yaralanan yolcuların hepsinin son vagonda bulunduğunu da ortaya çıkardı. Gazete, “Son vagon diğerlerine göre patlama merkezinden daha uzakta idi. Ve teorik olarak bu vagondaki yolcuların yara almadan kurtulma şansı daha fazla. Fakat, patlamanın ardından makinist acil fren yaptı. Zira yönetmelik böyle talep ediyor. Bu uygulamanın sonucunda saatte 190 kilometre hızla hareket halinde olan trenin kuyruk bölümü “yığılmaya” başladı. İlk dokuz vagon hiç hasar görmedi. Sonuncu vagon ise trenden koptu ve elektrik beton direğine çarptı. Sonra da dik olarak trenin en son demir parçası sayılan vagonun son kısmına diklemesine düştü. Bu çarpma en fazla yolcunun ölümüne neden oldu.” diye yazdı.

Olayın meydana geldiği Tver bölgesi Adli Tıp Dairesi Başkan Yardımcısı Aleksandr Romanov da Kommersant’ın ortaya attığı iddiayı doğrulayarak, yolcuların ölümüne mekanik travmalar neden olduğunu belirtti.

Nevski Express hızlı trenin Tver Tren Fabrikası’nda üretildiği de belirtildi. Fabrikanın sürekli olarak tren koltuklarını yabancı üreticilerden aldığı da kaydedildi.

27 Kasım tarihinde Nevski Express hızlı trene yönelik tren saldırısı sonucunda 26 kişi ölmüş, 90 kişi yaralanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan