Bakan izin verdi diye iki polisi dövdü

1

Rusya’nın Perm kentinde Aleksandr. S. (24) isimli bir vatandaş “Sayın Bakan Nurgaliyev izin verdi” diye kendisini almaya gelen iki polisi döverek hastanelik etti.

Olay Perm kentinde meydana geldi. Aleksandr S. eve sarhoş gelerek kendi kardeşini dövmeye başladı. Bunun üzerine abisiden dayak yiyen kardeş yardım için polisi aradı. Eve gelen polis ekibi sarhoş Aleksandr’ı karakola götürmeye çalıştı. Polislerin talebine uymayan Aleksandr aniden güvenlik güçlerine saldırdı. Polislere hakarette de bulunan Aleksandr bağırarak, “Sayın İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, kendisi vatandaşların polise karşı yasal olmayan davranışına direnmelerini istemişti.” dedi.

Yumruk darbeleri ile yaralanan iki polisin tedavisi hastanede devam ediyor. Olayla ilgili göz altına alınan Aleksandr’a Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Perm Bölge Dairesi polislerin dövülmesi ve hakaret edilmesi suçundan (Rusya Ceza Kanunu’nun 318. ve 319. maddesi gereği) dava açıldı. Aleksandr ise polise verdiği ifadede, Bakan Nurgaliyev’in sözlerini yanlış anladığını savundu.

Bakan: “Polise karşılık vermeniz doğal hakkınız” demişti

Önceki günlerde üç polisin Moskova’da, Abhazya doğumlu genci döverek öldürmesi ülke kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Rusya İçişleri Bakanı Nurgaliyev, “Polis size gerekçesiz şekilde saldırırsa, karşılık verme hakkınız doğal...Vatandaşın kendisine saldıran polis yetkilisine karşılık verme hakkı var mı? Eğer vatandaş suç işlemişse, yoluna sakin bir şekilde devam ediyorsa ve hiçbir kuralı ihlal etmiyorsa, bu durumda kendisine saldıran polise karşılık verme hakkı doğal. Şayet yine polisin saldırısı söz konusuysa, kendinizi savunmanız lazım. Çünkü hepimiz eşitiz, vatandaş ise iki misli daha eşit.” demişti.

Bu şaşırtıcı açıklamalar ise ülke uzmanları tarafından eleştirilmişti. Duma (Parlamento alt kanadı) milletvekili emekli istihbarat Binbaşısı Gennadi Gudkov, “Polise saldıran vatandaş suçunu daha da artırmış olur.” uyarısında bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan