Rusya’da morg içşisinin kalbi yangında ölenlerin cesetlerine dayanamadı, ölü sayısı 117'e ulaştı

11

Rusya’nın Perm kenti morgunda çalışan bir sağlık yetkilisi, bir gece kulübünde meydana gelen korkunç yangın olayında fazla cesetleri görünce kalp krizi geçirdi.

Gennadi Budrin (64) uzun yıllardır Perm kent hastanesi morgunda çalışıyordu. Mesleği gereği soğukkkanlı insan sayılıyordu. Ama o gece Perm’de çıkan trajik yangın morg sağlık yetkilisi Budrin’in hayatını da kararttı. İlk dakikalarda morga fazla cesedin gelmesi, vatandaşların göz yaşları dökerek feryat etmesi Budrin’i de kalbini etkiledi.

Ertesi günü morga giden Budrin yine aynı gözyaşı sahnelerine tanık oldu. Budrin morgta cesetlerin kimlik teşhişlerini yapan ve göz yaşı döken vatandaşları görünce aniden fenalaştı. Arkadaşları hemen morg yetkilisi için acil ambulans çağırdı. Fakat, morga gelen sağlık görevlilerin tüm müdahelesine rağmen Budrin’in hayatı kurtarılamadı. Daha sonra Perm Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Budrin’in kalb krizinden öldüğü belirtildi.

Önceki günlerde Perm’de bir gece kulübünde çıkan yangında ölenlerin sayısı 117'ye ulaştı. 120 yaralıdan 28'inin durumunun ağır olduğu belirltiliyor. Olay ülke ve dünya gündeminde büyük yankı uyandırırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, “Beyinsizler, Vicdansızlar! Bu bir cinayettir, suçlular tam şekilde gereken cezayı alacaklar!” diye olaya sert tepkiler vermişti.

Yangında hayatını kaybedenler bir bir toprağa verilirken, ülke genelinde yas ilan edildi. Kremlin, Duma ve diğer resmi kurumlardaki bayraklar yarıya indirilirken, televizyonlarda ve tiyatrolarda eğlence programları iptal edildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan